Selçuk Üniversitesi KOP ile ele ele

S.Ü Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ve Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanvekili İhsan Bostancı halkın gelir düzeyinin arttırılması amacıyla işbirliği protokolü imzaladı.

Selçuk Üniversitesi KOP ile ele ele

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ve Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanvekili İhsan Bostancı, KOP Bölgesinde tarım dışı faaliyetlerin yaygınlaştırılarak halkın gelir düzeyinin arttırılması amacıyla işbirliği protokolü imzaladı. 

Özellikle dağlık-kırsal kesimlerde tespit edilecek dar gelirli vatandaşlara süs taşı işlemeciliği alanında eğitim verilmesini sağlamak, edinecekleri becerilerle ek gelir kazanabilmelerine olanak temini için Konya’da ve 5 ilçesinde ‘Selçuk Üniversitesi İşlenilebilir Taşlar Lepidari (Süstaşı İşleme) Araştırma, Uygulama ve Eğitim Atölyesi’ kurulacak. Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’nde gerçekleştirilen protokol imza töreninde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş ve KOP yöneticileri de hazır bulundu.

KONYA VE 5 İLÇEDE ATÖLYE KURULACAK

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Gerçekleştirilecek olan bu proje, üniversitenin birikiminin yansıtılması, KOP, sivil toplum kuruluşları, Bölge Kalkınma İdaresi ve yerel idarelerin içinde olması bakımından önemli ve örnek bir projedir. Bölgesel kalkınmayı hedefleyen bir proje olması ve özellikle ilçelerimizdeki dağlık-kırsal alanda yaşayan vatandaşların kendilerine ek gelir sağlayabilmeleri açısından önemlidir. Selçuk Üniversitesi’nin de kurucuları arasında bulunduğu ve halen üyesi olduğu KOP Üniversiteler Birliği’nin de hedeflerinden biri bölgesel kalkınmayı üniversitelerle birlikte desteklemektir. Selçuk Üniversitesi olarak kurulacak olan Araştırma, Uygulama ve Eğitim Atölyesi’nde bölge halkına süs taşı işlemeciliği alanında eğitim verilerek, bu becerileriyle ek gelir elde etmelerini sağlamaktır. Konya ve 5 ilçesinde açılacak olan atölyelerde verilecek eğitimleri üniversitemiz verecektir. Projenin ortaya konulmasında ve desteklenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum ve projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

TOPLAMDA 600 BİN LİRA DESTEK SAĞLANACAK

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanvekili İhsan Bostancı ise, “Üniversitelerin sahaya inmesi genellikle üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde gerçeklemiştir. Bugün imzaladığımız protokolle bölgesel kalkınmada da üniversitelerin desteğinin ne kadar önemli olduğunun anlaşılmasını istiyoruz. Özellikle kırsal alanlarda tarımla uğraşan insanlara bu kurulacak atölyelerde eğitim verilecek ve ürettikleriyle tarım dışında da ekonomik kazançları olacak. Temel amacımız dağlık-kırsal alanlarda istihdam oluşturarak, üretimin sürdürülmesi ve insanların bölgelerinden göç etmelerini azaltmak ve durdurmaktır. Selçuk Üniversitesi’nin desteğiyle kırsal bölgelerde yaşayanlara eğitim verilecek. Bu projenin hayata geçirilmesi sürecinde desteklerini esirgemeyen Selçuk Üniversitesi’ne teşekkür ediyor ve projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.