Sebze halinde fiyatların yükseltildiği iddiasına yanıt

Konya Pazarcılar Odası 2. Başkanı Cengiz Yılmaz, pazarcıların sebze ve meyve fiyatlarını yükselttiğine yönelik medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Sebze halinde fiyatların yükseltildiği iddiasına yanıt

Son günlerde pazarcıların sebze ve meyve fiyatlarını yükselttiğine yönelik medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Konya Pazarcılar Odası 2. Başkanı Cengiz Yılmaz, Konyalıların bu haberlere itibar göstermemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Sebze fiyatlarının sürekli değişebildiğini kaydeden Yılmaz, “Geçen hafta ile bu haftayı kıyasladığımız da yarı yarıya bir düşüş söz konusu. Sebze de fiyatlar sabit durmaz. Hava sıcaklıkları bu şekilde giderse fiyatlar sabit kalır veya düşer” dedi. Sebze ve meyve fiyatlarının üretildiği yerde belirlendiğini söyleyen Yılmaz, “Alanya, Antalya, Mersin gibi yerlerde üç günde bir anons yapılarak fiyatlar yerinde belirlenir. Bu fiyatın üstünde alım satım yapılmaz. Pazarcılar, bu bölgelerde belirlenen fiyatlara en fazla 1 lira kar koyarak satarız. Daha yüksek fiyatlara satılmasına Konya’daki pazarcılarda izin vermez” diye konuştu.

Pazardaki ürünlerin günü birlik olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Pazarcılar elindeki ürünü akşama kadar satması gerekiyor. Orta gelirin direği pazarcıdır. Aldığımız fiyat üzerine fazla bir fark koymadan satış yaparız. Yoksa sebze ve meyvenin don tehlikesinden dolayı zarar etme olasılığı var. Bu nedenle fiyatları pazarcılar yükseltmez. Bunun aksine elindeki ürünü bitirmesi için aldığı fiyata hatta zararına satar” görüşlerine yer verdi. Yılmaz, Konya’nın üretim merkezlerine yakın olmasından dolayı fiyatların diğer illere göre yüksek olmadığına dikkat çekti. 

“MARKETLERDE PAZARDAKİ FİYATLARDAN DAHA PAHALIYA SATILIYOR” 

Pazarcı esnafının her zaman halkın yanında olduğunu ifade eden Yılmaz, “Pazarda her bütçeye göre ürün bulunur. Akşehir’de pazar alanının çökmesinden sonra 2 hafta pazar yeri kurulmadı. Marketlere gitmek zorunda kalan Konyalılar, tekrar pazarların açılmasını dört gözle bekledi. Çünkü marketler pahalıya meyve ve sebze satıyor. Bunun yanı sıra ürünler taze de olmuyor. Konyalı pazara geldiği zaman hem ucuza hem de taze ürün bulabiliyor. Konya halkı alışveriş küsüratlı tuttuğu zaman küsüratı vermiyor. Ancak marketler de ürüne etiketi basıyorlar ve o fiyattan müşteri almak zorunda kalıyor. Ayrıca marketlerde pazardaki fiyatlardan daha pahalıya satılıyor. Marketler, aldığı ürünü günü birlik tüketmediği için taze de olmuyor. Ürün taze olmadığı içinde hafta sonu kampanya yaparak satmaya çalışıyor. Sebze günlüktür ve kampanyası olmaz. Bundan şikayetçi ve pazar kültürüne sahip Konyalılar, pazardan alışveriş yapıyor” ifadelerini kullandı.

Pazarcıların zor şartlar altında çalıştığına da vurgu yapan Yılmaz, “Ürünlerimizi soğuktan korumak için pazar yerinde çadır kuruyoruz ve soba yakıyoruz. Bunun yanı sıra sosyal hayatımız yok ve erken saatlerde çalışmaya başlıyoruz” şeklinde konuştu.

Muhacir Pazarı’nda sebze ve meyve fiyatları şu şekilde: domates ve salatalık 2-3 TL, patlıcan 2.5-3.5 TL, fasulye 5 TL, biber 5-6 TL, patates 1-1.5 TL, limon 1-2.5 TL, elma 1-2 TL, maydanoz, tere ve roka 1 TL, çilek 5-7 TL, yerli muz 3-3.5 TL, çikita muz 7 TL

İlyas Şen / Anadolu'da Bugün

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.