Sarımsak fiyatlarına "turşu" zammı

Sarımsak üreticisi Korkmaz: "Türkiye'de sarımsak en fazla eylül-kasım döneminde tüketiliyor. Bu dönem turşu yapımında ve sanayide sarımsak kullanımı artıyor. Bu da fiyatları etkiliyor. Fiyatlarda yaklaşık yüzde 40 yükseliş gerçekleşti"- "Bu yükseliş bir s

Sarımsak fiyatlarına "turşu" zammı

KAYSERİ (AA) - ORHAN CANBULATEL - Turşu yapımının başladığı bu dönemde talebin artmasına bağlı olarak sarımsak fiyatlarının yükseldiği bildirildi.

Türkiye'nin en büyük sarımsak üreticilerinden Nuri Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep ve Kahramanmaraş'taki arazilerde yılda yaklaşık 400 ton sarımsak ürettiklerini söyledi. 

Son aylarda sarımsak fiyatlarında önemli oranda artış yaşandığını belirten Korkmaz, "Bu tabii, arz ve taleple alakalı. Geçmiş yıllarda ithalatın vergisi düşüktü. Vergi yükselince ithal ürün gelmez oldu. Üreticiler de zarar ettikleri için az ekim yaptılar. Dolayısıyla arz talebi karşılamadığı için fiyatlarda artış oldu" dedi.

Korkmaz, eylül-kasım döneminde sarımsak talebinin arttığına dikkati çekerek, "Türkiye'de sarımsak en fazla eylül-kasım döneminde tüketiliyor. Bu dönem turşu yapımında ve sanayide sarımsak kullanımı artıyor. Bu da fiyatları etkiliyor. Fiyatlarda yaklaşık yüzde 40 yükseliş gerçekleşti. Şu an biz toptan 8-9 liraya satıyoruz, perakende fiyatı 13-15 lira arasında değişiyor" diye konuştu.

Bu yükselişin bir süre daha devam edeceğini, yüksek vergi dolayısıyla ithalatın yapılmayacağını tahmin ettiklerini ifade eden Korkmaz, şöyle devam etti:

"Bu nedenle taze sarımsak çıkana kadar yani nisan, mayıs ayına kadar fiyatlarda yükselme olabilir ancak fiyatlarda aşırı yükselme olursa devletimiz belki ithalatta vergi indirimine gidebilir. Türkiye'nin sarımsak ihtiyacı yıllık 35-40 bin ton civarındadır. Çiftçi bazen ihtiyaçtan fazla ekiyor. O zaman da fiyatlar düşüyor ve zarar ediyorlar. Ertesi yıl az ekiyorlar, fiyatlar yükseliyor. Bu sefer de sarımsak para etti diye bir sonraki yıl yine fazla ekiyorlar. Bazen böyle bir kısır döndü de yaşıyoruz."

- "Fiyat artışı sürecek"

Türkiye'nin önemli sarımsak üretim merkezlerinden Gaziantep'te, Araban İlçe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan da üretimin talebi karşılamadığını, bu nedenle de fiyatların yükseldiğini kaydetti. 

İlçelerinde üretilen sarımsağın kalitesi dolayısıyla tercih edildiğini dile getiren Doğan, "Özellikle son birkaç aydır talep çok fazla. Yurtdışından çok talep var. İç piyasada da turşu gibi kışlık yiyeceklerin hazırlığı ve yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla talep arttı. Arz, talebi karşılamadığı için de fiyatlar yükseliyor. İri sarımsağın kilosunu bu yıl tarlada 7 liraya sattık. Şu an bizim elimizde de ürün kalmadı. Fiyat artışı devam edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Doğan, talep sürekli arttığı için ekim alanlarını da genişlettiklerini belirterek, "Bu yıl 8-10 bin ton civarında sarımsak üretmiştik. Gelecek yıl yağışlar da uygun olursa daha fazla üretim yapmayı planlıyoruz. Topraklarımız sarımsak için çok verimli. Sarımsağıyla ünlenen Taşköprü'ye bile ürün satıyoruz. Oradan gelip Araban'da sarımsak yetiştirenler bile var" ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.