Okula Başlamanın Veliye Maliyeti

18 milyon öğrencinin okula başlamasıyla ailelerin giderleri arttı. Bir öğrencinin veliye maliyeti ise 968 liraya ulaştı.

Okula Başlamanın Veliye Maliyeti

Türkiye Kamu-Sen, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine dayandırdığı araştırmasında, ilköğretime giden bir çocuğun aile bütçesine aylık 968 lira ek yük getirdiğini belirledi. Araştırmada okul masraflarının da son bir yılda yüzde 14.5 oranında yükseldiğini saptadı.

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre, döviz kurlarında yaşanan artışlar özellikle yurtdışından ithal edilen kırtasiye malzemelerinin fiyatlarının enflasyonun üzerinde yükselmesine neden oldu. Büyükşehirlerde servis ücretlerinde yüzde 10'a yaklaşan artışlar yaşandı.

GERÇEK ENFLASYON% 35

İlköğretime giden bir çocuğun aile bütçesine aylık 968 lira ek yük getirdiği hesaplanan araştırmaya göre, geçen yıl aynı dönemde bu tutar 846 lira olarak hesaplanmıştı. Buna göre okul masrafları son bir yılda yüzde 14.5 oranında arttı.

Birleşik Kamu-İş'e bağlı Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) ise okul malzemelerinden tek tek fiyat alarak yaptığı araştırmada bir yıllık dönemdeki fiyat artış oranını yüzde 34.6 olarak belirledi. Bu hesapla asgari ücretle hayatını devam ettiren bir kişinin, okula başlayan çocuğu için, bir aylık maaşından fazlasını, en düşük maaş alan memurun ise maaşının yüzde 70'ini okul masrafı olarak harcamak zorunda kalacağı belirlendi.

MİNİMUM GİDER 707 LİRA

Aynı çalışmaya göre okul öncesi eğitime başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 707 lira, ilköğretim 1'inci sınıfa başlayan bir öğrencinin gideri 1.153 lira, 5'inci sınıfa başlayanların başlangıç gideri 1.300 lira, liseye başlayan öğrencinin ise gideri 1.426 lira olarak hesaplandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.