'Müslüman ülkeler, İslami bankacılığın potansiyelinin farkında değil'

İslami bankacılık uzmanı Soylu, "Avrupa ve batıda İslami bankacılık hakkındaki beklentiler çok farklı. Müslüman ülkeler, İslami bankacılığın içerdiği konseptin ve potansiyelinin farkında değil” dedi

'Müslüman ülkeler, İslami bankacılığın potansiyelinin farkında değil'

FRANKFURT (AA) - İslami bankacılık ve finans uzmanı Uğurlu Soylu, Avrupa ve batı dünyasında İslami bankacılık hakkındaki beklentilerin Müslüman ülkelerdeki beklentilerden çok daha farklı olduğunu belirterek, "Müslüman ülkeler, İslami bankacılığın içerdiği konseptin, potansiyelinin farkında değil" dedi.

Soylu, Frankfurt’ta düzenlenen "18. Avro Finans Haftası" etkinliğinde AA muhabirinin İslami bankacılığın Avrupa’daki rolüne ve geleceğine ilişkin sorularını yanıtladı. 

Özellikle Almanların İslami bankacılık yapısına ve sistemine ilgi duyduklarını dile getiren Soylu, "Almanya'da İslami bankacılığı anlattığım bir çok yerde politikacılar olsun Hristiyan cemaati olsun 'her ne kadar Hristiyan olsam da İslami bankacılık sisteminin faydalı olduğu kanaatindeyim ve elimden gelen desteği veririm size' dediler. Bunu politikacılar da söyledi. İslami bankacılığın yapısına ve sistemine ilişkin özellikle Almanlar tarafından muazzam bir ilgi var" diye konuştu.

Soylu, Avrupa ve batı dünyasında İslami bankacılık hakkındaki beklentilerin Müslüman ülkelerdeki beklentilerden çok daha farklı olduğunu belirterek, "Müslüman ülkeler, İslami bankacılığın içerdiği konseptin, potansiyelinin farkında değil. Daha çok helal olup olmadığına bakıyorlar. Avrupalılar buna öyle bakmıyor. Avrupalılar, 'İslami bankacılık sistemi krizde neden etkilenmedi? Biz İslami bankacılığı inceleyerek kendi sistemimizi nasıl daha sağlam hale getirebiliriz?' diye bakıyorlar" ifadelerini kullandı.

Soylu, Avrupa'da İslami bankacılığın geleceğini çok pozitif gördüğünü aktararak, "Dünya çapında İslami bankacılığın kalitesini artırma açısından Avrupa ve Almanya çok müsait. Çünkü buradaki ortam ve piyasa daha şeffaf. Buradaki tüketiciler daha eleştirel, kurumlar daha profesyonel. Bütün bu unsurlar İslami bankacılık aktörü olarak sizi daha sağlam, daha kaliteli, daha sürdürülebilir bir yapıya itiyor. Benim bu konuda çok olumlu beklentilerim var" görüşünü paylaştı.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler