Mısır üreticisi fiyat bekliyor

Çukurova'da mısır hasadının başlamasıyla üreticiler dört gözle mısır fiyatlarının açıklanmasını bekliyor. TMO'nun bu yıl ki alım fiyatlarının açıklanmasını isteyen çiftçiler bu yılki mısır fiyatlarının yüzlerini güldürmesini istiyor.

Mısır üreticisi fiyat bekliyor
Yayınlanma:

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Osmaniye Ziraat Odası (OZO) Başkanı Bahadır Sezgin,Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) mısır alım fiyatlarının açıklanması için çağrı yaptı.

MISIR BU YILDA AFETLERDEN ETKİLENDİ

Mısır hasadının başlamasıyla, ilçe oda başkanlarının ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla mısır tarlasında açıklama yapan Sezgin; "Osmaniye ve bölgede, çiftçilerin yoğun olarak üretimini yaptığı mısırın her hasat döneminde olduğu gibi, bu sezonda da dolu, sel ve sıcaklık gibi bazı doğal afetlere maruz kaldığını, üretim sezonu boyunca fark edilmeyen, bu doğal afet zararının hasatta verim kaybı ile ortaya çıkmakta olduğunu belirtti. Mısırın tozlaşma dönemine denk gelen bu doğal afetler, mısır koçanlarında yüzde 25-30 oranında dane noksanlığına yol açmıştır. Bu da yüzde 25-30 verim eksikliği anlamına gelmektedir.

ÇİFTÇİLER TMO'DAN FİYAT BEKLİYOR

Sezgin ayrıca; "Hasat edilmeye başlanılan mısırda piyasada oluşan fiyat belirsizliği, geçmiş yıllarda da çiftçimizi zor durumda bırakmış ve ürünlerini zararına satmak zorunda kalmışlardır. Önceki yıllarda yaşanmış olan mağduriyetler ile tekrar karşılaşmak istemeyen çiftçilerimiz, bir an önce mısır fiyatlarının açıklanmasını ve alım yapılmasını beklemektedir" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.