Mikserden tanka uzanan başarı hikayesi

İzmir'de elektrikli ev aletleri üreten bir KOBİ, savunma sanayisinde elde ettiği başarıyla dünya ordularının tedarikçileri arasına girdi

Mikserden tanka uzanan başarı hikayesi

İZMİR (AA) - İzmir'de orta büyüklükteki bir elektrikli ev aletleri üreticisi, savunma sanayisine yaptığı projelerle dünya ordularına ürün geliştirir hale geldi. Milli tank Altay'ın yardımcı güç ünitesini üreten Tepaş Elektrik Motorları AŞ, Kore'nin ana muharebe tankı K2'nin ve Fransa ordusu için üretilen zırhlı araçların güç ünitelerini de tasarladı.

Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tesislerinde 1976 yılında mikser, blendır, saç kurutma makinesi, çim biçme makinesi gibi elektrikli ev aletlerini üretmeye başlayan Tepaş'ın yönetim kurulu başkanı Melih Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada 1990 yılından bu yana savunma sanayisi için özel amaçlı elektrik motorları ürettiklerini belirtti.

İlk olarak M113 zırhlı personel taşıyıcı aracı için personel havalandırma motoru ürettiklerini, sonraki yıllarda dalgıç pompa ve alternatör üretmeye de başladıklarını ifade eden Aksoy, son yıllarda geliştirdikleri yardımcı güç üniteleriyle (APU) dünya genelinde birçok savunma sanayi projesine dahil olmayı başardıklarını söyledi.

Milli tank projesi Altay'ın yardımcı güç ünitelerini ürettiklerini, bu ürünlerin şu anda test aşamasında olduğunu anlatan Aksoy, füze fırlatma rampaları ve sınır güvenliğinde kullanılan gözetleme araçları için de benzeri sistemler geliştirdiklerini kaydetti. 

Aksoy, 12 mühendisten oluşan küçük bir ekibe sahip olmalarına rağmen yaptıkları tasarımlarla dünya ordularının dikkatini çekmeyi başardıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Yabancı firmalara göre üçte bir maliyetle üretim yapabiliyoruz ancak savunma sanayisine üretim yapmak kolay değil. İstenen kalitede bir ürün üretmek için çok çalışmak gerekiyor. Uzun test süreçleri sabır gerektiriyor. Yıllar içinde çok sayıda referansa sahip olmamız dolayısıyla bazı projelerde tercih edilir hale geldik. Buna rağmen toplam ciromuz içinde askeri ürünlerin payı yüzde 30-35'dir. Savunma sanayi inişli çıkışlı bir sektör. Proje olduğu zaman hareketli olmadığı zaman işler durma noktasına geliyor. Bu nedenle bu oran dünya genelinde doğru bir oran olarak bilinir. Yıllık 2,5-3 milyon dolarlık savunma sanayi ciromuz var. Sektörümüzde savunma sanayine üretim yapabilen tek yerli kuruluşuz. Bu rakam, Türkiye'nin güç üniteleri konusundaki yerlileşme oranını da gösteriyor."

- Kuzey Afrika çöllerine özel tasarım

Altay tankı için geliştirdikleri güç ünitesinin ardından Kore ordusundan da talep aldıklarını, bu ülkenin milli tankı olan K2'nin jeneratörünü geliştirdiklerini bildiren Aksoy, bu ürünün de test aşamasında olduğunu dile getirdi.

Paris'te geçen yıl düzenlenen en büyük savunma sanayi fuarlarından Eruosatory'e katıldıklarını, tasarımlarının yabancı firmaların ilgisini çektiğini, burada da İspanya ordusu için geliştirilen bir projeye dahil olduklarını anlatan Aksoy, bu fuarda en önemli gelişmenin ise Fransa ordusu için yaptıkları bağlantı olduğunu söyledi.

Aksoy, şunları kaydetti:

"Fransız ordusuna iş yapan Renault Trucks Defense ile yakın bir iş birliğimiz var. Onlar da kendi araçlarındaki jeneratör gruplarını bize yaptırmak istiyorlar. 6 veya 8 tekerlekli zırhlı araçların jeneratörlerini yapmamız söz konusu. Fransız ordusu, bu araçları Kuzey Afrika çöllerinde kullanmak üzere talep ediyor. Bu şartlara uygun jeneratör tasarımlarını yaptık. Fransız ordusuna Türkiye bugüne kadar hiçbir şey satamamış. Askeri kaynaklar, bize bu ülkenin savunma sanayisine mal satmanın çok zor olduğunu söyledi. Şu anda prototip aşamasındayız, tasarımımızı bitirdik ve kendilerine sunduk. Dana önce çok sayıda testi geçtiğimiz için burada da başarılı olacağımıza inanıyorum. Kabul edilirse 6 yıllık süreçte bin adetlik teslimat yapacağız. Bu da 15 milyon avroluk bir değere karşılık geliyor. Bu pazar bizim için önemli bir eşik olacak. Geliştirdiğimiz güç ünitelerinin gelecek dönemde daha yüksek oranlarda ihraç edileceğini tahmin ediyoruz."

Savunma sanayinde ilgilendikleri çok sayıda ürün ve projenin bulunduğunu, katma değeri daha yüksek ürün ve sistemlere yönelmek istediklerini anlatan Aksoy, sivil alanda da artık elektrikli ev aletleri üretiminden çıktıklarını, tıbbi cihazlar, otomotiv sektörü ve asansörler için özel amaçlı elektrik motorları ürettiklerini ifade etti.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.