Mevlana esnafı şikâyetçi!

Hz. Mevlana Müzesi etrafında geçimini yapmaya çalışan esnaflar, turistleri kendilerine yönlendirecek bir çevre düzenlemesi yapılmadığından şikâyetçi olduklarını belirttiler

Mevlana esnafı şikâyetçi!

Her yıl milyonlarca kişiyi ağırlayan Hz. Mevlana Müzesi, aynı zamanda çevrede bulunan esnafın geçim kaynağı oluyor. Ramazan ayının da manevi havasıyla Hz Mevlana’ya yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi daha da artıyor. Ancak Mevlana esnafı, tüm bu yoğunluğa rağmen yeterince iş yapamamaktan yakınıyor. Ramazan ayında işlerinin durağanlığından yakınan esnaf Mehmet Serhat Uslu,“ Hz. Mevlana’ya ilgi her daim yoğun oluyor. Turlar devam ediyor. Ancak biz Mevlana esnafı olarak her zaman şunu söylüyoruz; müzeye giriş ve çıkışlar hem bizim hem de turistler için problem haline geliyor. Biz ters yönde kaldığımız için fark edilmiyoruz. Bizim belediyeden isteğimiz buraya bir aydınlatma ya da tabela koymasıdır. Müze etrafına tramvaydan dolayı yeni düzenlemeler yaptılar.  Buraya da bir çevre düzenlemesinin şart olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

 

“TURİSTLER KONAKLAMIYOR”

Konya’nın çok önemli bir turizm şehri olduğunu dile getiren esnaf Uslu, gelen tüm ziyaretçilerin günü birlik geldiğini belirtti. Konya’nın turizm ekonomisine büyük katkılar sağlaması gerektiğini ifade eden esnaf Uslu, “Şehrimize gelen yerli ve yabancı turistler maalesef konaklamadan günü birlik buradan direk Nevşehir (Kapadokya) ya da İstanbul’a geçiş yapıyorlar. Bu durumda haliyle bize yansıyor. Oysa burada konaklanmaları sağlansa şehir ekonomisine büyük katkı sağlanacak. Bu durumdan bizde faydalanacağız. Yetkililerin kapsamlı olarak oturup bu konuyu istişare etmesi gerekir. Turizm anlamında yeni düzenlemelerle şehrimizi ekonomik olarak kalkınacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. (Melek Sarıtaş)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.