Memur maaşında yeni gelişme! Hakem kurulunda Konyalı isim de var

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren maaş zammıyla ilgili gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun vereceği kararda olacak.

Memur maaşında yeni gelişme! Hakem kurulunda Konyalı isim de var
Yayınlanma:

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu memur ve memur emeklileriyle ilgili zam oranın görüşmek için üçüncü kez toplandı.


Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin 2024-2025 yılları için mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 1 Ağustos’ta başlayan müzakere süreci, 22 Ağustos’ta sona erdi. Müzakerelerin ardından Kamu işveren Heyeti ile yetkili Konfederasyon Memur-Sen, genel zam oranlarında anlaşamazken, 11 iş kolunda ise taraflar uzlaşma sağladı.


Bunun üzerine Memur ve memur emeklisinin iki yıllık zam oranında gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na çevrildi. 26 Ağustos’ta ilk toplantısını gerçekleştiren kurul, bugün üçüncü toplantısını yapmak üzere Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığında bir araya geldi. Sayıştay binasında saat 10.00’da başlayan toplantıda, 2’inci toplantıda Hakem Kurulu’na sunulan maddeler, bugün müzakere edilmeye başlanacak.

MERKEZ BANKASI’NIN ENFLASYON BEKLENTİSİ ESAS ALINACAK

Geçmiş yıllarda Merkez Bankası’nın enflasyon oranlarına göre karar veren kurulun, bu sene de Merkez Bankası’nın 2024 yılsonu için yüzde 33, 2025 yılsonu için yüzde 15 olarak açıkladığı tahmini enflasyon oranlarını baz alması bekleniyor. 11 üyeden oluşan kurul oy çokluğuyla karar alıyor. Ayrıca en geç 31 Ağustos'ta kararını vermesi beklenen Hakem Kurulu'nun kararı kesin olacak ve itiraz edilemeyecek.

HAKEM KURULU KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Sayıştay Başkanı Metin Yener’in Başkanlığında toplanan kurula, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı İsa Atçeken, akademisyenler Prof. Dr. Fatih Uçan ve Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu Cumhurbaşkanı tarafından atandı. Sendikaları temsilen ise Memur-Sen Genel Başkan yardımcıları Hüseyin Öztürk ve Soner Can Tufanoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Türkeş Güney ve KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal yer alıyor.

REFİK TUZCUOĞLU KİMDİR?

1967 yılında Konya’da doğdu. Konya İmam Hatip Lisesi’ni tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitim hayatını sürdürdü. Üniversite yıllarından itibaren gazeteci-yazar olarak iş hayatına atıldı. İç politika konularında araştırmalar yaptı.

Ailesini isteği üzerine aile şirketlerini yönetmek için memleketi Konya’ya döndü. Konya’da da ticari faaliyetler yanında eğitim ve kültür-sanat alanlarında çalışmalar yürüttü. Konya Sanayi Odası’nda danışmanlık yaptı. Yine Sanayi Odasına yayın organı olarak Lonca Dergisi’ni yayın hayatına kazandırdı. “Erdemliler Hareketi”ne Konya’dan destek veren kadroların içinde yer alarak AK Parti’nin Konya’da kuruluş sürecine katkılarda bulundu. 2004-2009 döneminde Meram Belediye Başkanı olarak görev yaptı. 2009 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde başkan danışmanı, belediye şirketlerinde genel koordinatörlük, Kayseri Su-Kanal İdaresi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2015-2016 yılları arasında ise AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Koordinatörlüğü görevinde bulundu. 2016 - 2018 yıllarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Müsteşar Yardımcısı olarak atanan Tuzcuoğlu, ayrıca İLBANK Yönetim Kurulu Başkanvekili görevinde de bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından organize edilen Şehircilik Şurası’nda, Şura Yönlendirme Kurulu ve İstişare Komisyonu’nun Başkanlıklarında bulundu ve Şehir 2023 Projesi’ni de yürüttü. 2018 - 2019 yıllarında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter olarak görev yaptı. Refik Tuzcuoğlu, 2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Yerel Yönetim Politikaları Kurulu’na atandı ve halen bu görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda Tuzcuoğlu, 2019 yılından beri AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Koordinatörlüğü görevini de yürütmektedir. AK Parti Yerel Yönetimler Gençlik Faaliyetleri Modellemesini hazırladı. Yerel Yönetimler Gençlik Festivalini hayata geçirerek geleneksel hale getirilmesini sağladı. Aynı zamanda Tuzcuoğlu, “Medeniyet Perspektifimizde Şehir ve İnsan, Dünya ve Türkiye Nereye? Gençlik Ne Yapmalı? Türkiye Yüzyılı” gibi konularda da konferans ve seminerler veriyor. Tuzcuoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.