Maaşa 381 TL ek geliyor

%10'luk SGDP kesintisinin kaldırılmasıyla çalışan emekliler önümüzdeki ay itibarıyla maaşlarını eksiksiz alacak. Bu da aylıkların 87 ila 381 lira arasında artması demek...

Maaşa 381 TL ek geliyor

Hükümetin, genel seçimler öncesinde vaatleri arasında yer alan ve geçtiğimiz dönemde kaldırılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi sonrasında emeklilere bir zam daha geliyor. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden kişilerden yapılan SGDP kesintisi yakın zamana kadar yüzde 10 olarak belirlenmişti.
Fakat düzenleme sonrasında bu kesinti tamamen kaldırıldı. Halen Bağ-Kur kapsamında çalışan memur emeklileri, martta kesintinin kaldırılmasında kaynaklanan zamlarını almışlardı. Şimdi sıra SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden halen Bağ-Kur kapsamında çalışanlarda...

EN DÜŞÜK MAAŞ 874 LİRA

Bu kişiler, maaşlarındaki yüzde 10'luk kesintinin kalkmasıyla sağlanan gelir artışını, önümüzdeki ay maaşlarında görecek.
Bu düzenleme sayesinde SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olup kendi işini kuran emekliler, 87 lira ila 381 lira arasında zamma kavuşacak. Halen en düşük emekli aylığı 874 lira 19 kuruş. Bu kişilerin eline kesinti nedeniyle 786 lira geçiyor.

AYLIKLAR TAM ÖDENİYOR

Kesintinin kalkmasıyla bu emeklinin eline artık maaşı tam olarak geçecek. Düzenleme 10 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayımını takip eden ödeme dönemi başından itibaren de yürürlüğe girdi.
SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin şubat dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk eden destek primi mart dönemi aylıklarından kesildi, nisan döneminde ödenecek aylıklarda bu kesinti yapılmayacak. (AKŞAM)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.