'Kurdaki yükseliş enerjide karlılığı negatif etkiliyor'

Süleyman Şah Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Macit, kurdaki yükselişin mevcut enerji yatırımlarının karlılığını negatif olarak etkilediğini söyledi

'Kurdaki yükseliş enerjide karlılığı negatif etkiliyor'

İSTANBUL (AA) - Gökhan Yıldız- Hazar Strateji Enstitüsü Uzmanı ve Süleyman Şah Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Macit, kurdaki yükselişin mevcut enerji yatırımlarının karlılığını negatif olarak etkilediğini söyledi.

Macit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, enerji yatırımlarının uzun dönemde geri dönüşü gerçekleşen yatırımlar olması sebebiyle likidite yönetimi anlamında firmalar açısından uzun vadeli yabancı kaynak bulma ihtiyacının ön plana çıktığını belirtti.

Firmaların Türk lirası cinsinden uzun vadeli finansman imkanlarına erişimde sıkıntı yaşayabildikleri için daha çok döviz cinsinden borçlanmaya yöneldiğine dikkati çeken Macit, "Elektrik fiyatları tamamen döviz kuruna endeksli olmadığı için bu durum firmalar açısından ciddi bir döviz kuru riski ortaya çıkarıyor" dedi.

Macit, Türkiye'deki halka açık enerji şirketlerinin yabancı para pozisyonlarının önemli ölçüde ekside olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Kurdaki yükseliş öncelikle mevcut yatırımların karlılığını negatif olarak etkiliyor. Önümüzdeki dönem için planlanan yatırımlar açısından değerlendirildiğinde kurdaki yükseliş ve özellikle artan volatilitenin, enerji yatırımları üzerinde aşağı yönlü bir baskı ortaya çıkarması beklenebilir. Bu da bankaları kur riski ile karşı kaşıya olan enerji şirketlerine karşı daha sıkı bir kredi politikası uygulamaya itebilir ve enerji şirketlerinin finansmana erişimde sıkıntılar çekmelerine neden olabilir."

'Elektriğin aksine boru hattı yatırımları dövizdeki yükselişten olumlu etkilenme potansiyeli taşıyor'

Fatih Macit, Türkiye'de yapılan boru hattı projelerinin Türkiye'nin enerji güvenliği için büyük önem arz ettiğini söyledi.

Boru hattı yatırımlarında proje gelirleri döviz cinsinden gerçekleşirken, yatırım maliyetlerinin ve işletme giderlerinin bir kısmının yabancı para, bir kısmının ise yerli para cinsinden gerçekleştiğini anımsatan Macit, "Dolayısıyla elektrik piyasasına yönelik yatırımların tam tersine boru hattı yatırımları döviz kurundaki yükselişten olumlu etkilenme potansiyeli taşıyorlar" ifadesini kullandı.

Enerji yatırımları 12 yılda yaklaşık 49 milyar doları buldu

Türkiye, 2001 krizinden sonra aldığı önlemler sayesinde, 2002-2014 tarihleri arasında ortalama yüzde 4,8'lik büyümeyi yakalarken, enerji talebi hızla arttı.

Söz konusu dönemde doğalgaz tüketimi üç kata yakın bir artışla 2014 yılı sonunda 48 milyar metreküpe ulaşırken, elektrik tüketimi ise yıllık ortalama yüzde 5,6'lık artışla yıllık büyümeyi bile geride bıraktı.

Artan enerji talebine bağlı olarak enerji yatırımlarında ciddi bir artış yaşanırken, 12 yılda enerji alanına yapılan yatırımların değeri yaklaşık 49 milyar doları buldu.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.