Kriz zamanlarının bir numaralı yatırımı altın

Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Karagöz, 1 Kasım seçimlerinden sonra altın piyasasının istikrara kavuştuğunu söyledi.

Kriz zamanlarının bir numaralı yatırımı altın

7 Haziran seçiminden sonra altın piyasasında bir boşluğun olduğunu söyleyen Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Karagöz, kriz zamanlarında altının kazançlı bir yatırım olduğunu belirtti. Hazirandan sonra gelişen durumun endişe verici olduğunu ifade eden İsmail Karagöz, “Terör olaylarının da olması halk olarak bizleri çok yaraladı. Zaten endişe ve tedirginlik varken bir de üstüne bu acının eklenmesi insanlarda psikolojik bir baskıya neden oldu. Şehit haberlerinin gelmesi bizleri çok üzdü. Maddiyatı unuttuk maneviyatı döndük” dedi. İsmail Karagöz, terörle mücadeleye devam ederken ekonomik anlamda da çok zarar gördüklerini kaydetti.

“ANİ DALGALANMALAR YAŞANDI”

Altının kriz dönemlerinde çok kazançlı bir yatırım olduğunu ifade eden İsmail Karagöz, “Altın kısa vadede belki çok kazandırmayabilir ama krizlerde çok büyük kazançlar elde edilir. Çünkü biz bunu daha önceki yıllarda yaşadık. Ama bu kriz bizi hem manevi hem maddi olarak yordu. Öyle bir hamleler oluyordu ki bazen 2-3 lira yani bir kilo atın 110 bin TL iken bir anda 105 TL, inişli çıkışlı rakamlar seyrediyordu. Bu aslında bizim de satıcı olarak istediğimiz bir şey değil. Biz altının hiçbir zaman yüksek olması taraftarı değiliz. Biz sirkülâsyondan faydalanma seçeneğini seviyoruz. 3-4 aylık dönemde birçok esnafımız zarar etti. Zaten düğün sezonuna denk geldi bir de. Her sene daha da kötüye gidiyor. Bu seneki düğün sezonundan istediğimiz verimi alamadık” diye konuştu.

“ÇOK KÖTÜ BİR SEZON GEÇİRDİK”

1 Kasım seçimlerinden sonra piyasanın normalleştiğini belirten Karagöz, “Tek başına olan bir hükümette altın ve doların fiyatı düşecek diyorduk. Seçim zamanından önce saf altının fiyatı 107 TL idi. Seçimden bir sonraki gün piyasalar duruldu ve altın normal seviyesine indi. 2 Kasım’da 6 TL birden düştü. Bu düşüş devam etti dolarda ve euroda da oldu. Şu anda külçe altın tarihinde hiç görülmemiş bir ay içerisinde gramı 10 TL birden düştü. İstikrar gelince insanlarda altın almaya başladılar. İşlerde biraz açılma oldu ama önümüzde kış. Haliyle kış sezonu bizim için durgun bir sezon. Bu sene çok kötü bir sezon geçirdik. Mesleki olarak çok kötüydü, arzu ettiğimiz hiçbir şey olmadı” dedi. Türkiye-Rusya arasındaki krizinde piyasayı dalgalandırdığını anlatan İsmail Karagöz, “Rus uçağının düşürülmesi konusunda hükümetimizin sonuna kadar arkasındayız. Bu olaylar bile bizi etkiledi ama her zaman devletimizin yanındayız” dedi.

Adnan Yıldırım

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.