Konya'nın ihracat rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu Konya Bölge Müdürlüğü Konya'nın 2016 Aralık ayı ihracat ve ithalat rakamlarını açıkladı. Buna göre, Konya’nın ihracatı yüzde 4,1 arttı, ithalatı yüzde 37,1 azaldı.

Konya'nın ihracat rakamları açıklandı

2016 Aralık ayı itibarıyla Konya'dan 114,6 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirildi. İhracat değeri bir önceki yılın aynı ayına göre (110,1 milyon dolar) yüzde 4,1 arttı.

Konya'da 78,7 milyon dolar değerinde ithalat yapıldı. İthalat değeri bir önceki yılın aynı ayına göre (125 milyon dolar) yüzde 37,1 azaldı.

Konya’da en fazla ihracat Irak’a

Konya'da 2016 Aralık ayında en fazla ihracat 22 milyon dolar ile Irak’a gerçekleştirildi. Bu ülkeyi 7,7 milyon dolar ile Almanya ve 5,5 milyon dolar ile İran izledi.

En fazla ithalat Almanya’dan

2016 Aralık ayında en fazla ithalat 19 milyon dolar ile Almanya’dan yapıldı. Bu ülkeyi 16,1 milyon dolar ile Çin ve 6,2 milyon dolar ile Rusya takip etti.

Konya'dan yapılan ihracat içerisinde en büyük pay motorlu kara taşıtlarının motorlarıyla ilgili parça ve aksesuarlarına ait. Kente yapılan ithalat içerisinde en büyük pay ise elektronik valf ve elektron tüpleri ile diğer elektronik parçalara ait.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.