Konyalı Enerya ile gazı ucuza kullandı

​Enerya Konya Bölge Müdürü Arif Kösen, bu yılın ilk beş ayında 336 milyon metreküp doğal gaz tüketiminin meydana geldiğini, nisan ayı verilerine göre bu yılın geçtiğimiz yıla göre yüzde 81 oranında doğal gaz tüketiminin gerçekleştiğine dikkat çekti

Konyalı Enerya ile gazı ucuza kullandı

Konya bu sene geçtiğimiz son iki yıla göre sert bir kış geçirdi. Bahar aylarında da hava sıcaklıklarının çok düşük olduğu günler yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor.Geceleri düşük derecede de olsa kombiler çalışmaya devam ediyor.Bu nedenle geçtiğimiz yıla göre Konyalı, iki ay daha fazla kombilerini çalıştırmayı sürdürüyor. Konyalı, bu yıl ne kadara ısındı, vatandaşın cebinden ne çıktı, ayrıntıları haberimizde bulunuyor.

BU YIL YÜZDE 34 DAHA FAZLA YAKTIK

Konya’da oldukça soğuk bir kış ve bahar geçirdi. Kombiler düşük devirde olsa bile hala çalışmaya devam ediyor. Bu durumun vatandaşın cebine yansıdığını söyleyen Enerya Konya Bölge Müdürü Arif Kösen, “Bu yılın ilk beş ayında yaklaşık 336 milyon metreküp doğal gaz tüketimi meydana geldi. 2016’nın aynı aylarına göre yaklaşık yüzde 34’lük artış gerçekleşmiştir. Nisan ayına baktığımızda doğal gaz tüketimi geçtiğimiz yıla göre yüzde 81 artmıştır. Yeni genişleme bölgelerimiz olan Akşehir, Ilgın ve Kadınhanı ile birlikte tüm Konya’da yaklaşık 337 milyon metreküp doğal gaz tüketildi” dedi

YÜZDE 10 İNDİRİM İLE FATURADAN 120 LİRA TASARRUF SAĞLADIK

Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Berat Albayrak’ın kış başında vatandaşa verdiği müjdenin ardından doğal gaza getirilen yüzde 10 indirimin vatandaşın cebinde tasarruf meydana getirdiğini bu nedenle vatandaşın kışı daha rahat geçirdiğini ifade eden Kösen, “Kış başında yapılan yüzde 10’luk indirim doğalgaz abonelerine soğuk kış şartlarında yaklaşık konut başına yaklaşık 100-120 TL’lik katkı sağlamıştır” ifadelerini kullandı. Türkiye’deki sanayi bölgelerinden birinin de Konya olduğuna vurgu yapan Kösen, “Konya sanayisi Türkiye’nin en önemli sanayi merkezlerinden biri, malumunuz sanayinin olduğu yerde üretim, üretimin olduğu yerde de enerji tüketimi de oluyor. Bu bağlamda sanayi sektöründeki bu yılki artış oranı 2016 yılı aynı dönem sanayi tüketimine göre yaklaşık yüzde 40 artış göstermiştir” diye konuştu.

DOĞAL GAZDA YÜZDE 60 TASARRUF ETMENİN YOLLARI

Evlerdeki ısı kaybının büyük bir bölümü yalıtımı olmayan binalardan kaynaklandığını, bina yalıtımı yaptıranlar yüzde 40 tasarruf ettiğini ve binanın özelliği, cephesi, yatılımı gibi bir çok faktörlerin ısınma maliyetine etki ettiğinin altını çizen Kösen, “Isınma maliyetine etki eden pek çok farklı faktör var. Doğalgaz tüketimi ile ısı yalıtım direkt bağlantılı, binalarda mantolama işlemi tasarruf açısından çok önemli. önemli etkenlerdir. Ayrıca Isı verimliliği sağlamak için oda termostatı kullanmak ve termostatı her 1 derece daha düşük sıcaklığa ayarlamak yüzde 6 yakıt tasarrufu sağlar” şeklinde konuştu. Evlerde ısı kaybının en çok yaşandığı alanların kapı ve pencere pervazların olduğuna dikkat çeken Kösen, “Pencere ve kapıların PVC doğrama ve çift cam yapılması da yüzde 15 tasarruf sağlar. Eğer bu yapılamıyorsa, pencere ve kapı kenarları sünger ya da fitil ile kapatılabilir. Bunun yanında Bacalı cihaz kullanan doğalgaz tüketicileri yılda en az bir kez baca temizliği ve bakımı yaptırmalıdır. Bakımı yapılan baca, cihazın yanma verimini artırıp tasarruf sağlar. Ayrıca can ve mal emniyeti bakımından risk oluşturan baca gazı zehirlenmelerinin de önüne geçilmiş olur” ifadelerini kullandı.

EŞYALARIN KONUMU ÇOK ÖNEMLİ

Radyatörlerin önünü ve üzerini koltuk, eşya, saksı ve mobilyalarla kapatmamak gerektiğinin altını çizen Kösen, “Bina yalıtımı yaptırılamıyorsa, radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirmek, önemli ölçüde ısı tasarrufu sağlar.Her odayı kullanım amacına uygun farklı sıcaklıkta tutmak ve bunu da ısı ayarlamalı (termostatik) vana kullanarak yapmak önemli ölçüde ısı tasarruf sağlar. 80metrekare bir ev için ortalama 800-900 TL arası diyebiliriz. Doğalgazın tam olarak yakılabilmesi ve eksik yanmanın önüne geçilebilmesi için, yakıcı cihazların bulunduğu mahaldeki havalandırma menfezlerinin kesinlikle kapatılmaması gerekir. Bu da tasarrufa etki eden bir unsurdur şeklinde konuştu.

“KONYA’DA 385 BİN HANE DOĞAL GAZ KONFORUNU YAŞIYOR”

Her geçen yıl doğal gaz kullanıcı sayısının arttığını, doğal gaz konforunu Konya merkez haricinde Beyşehir ve Akşehir ilçelerinde insanlarla buluşturduğunu ifade eden Kösen, “Şu anda yaklaşık 385 bin abonemizi doğal gaz konforu ve ekonomisiyle buluşturuyoruz. 2016 yılı sonu itibariyle bu sayı 375 bin BBS idi. 2017 yılı itibariyle yeni yatırım bölgelerimizle birlikte bu rakamın yaklaşık 400 bine ulaşacağını öngörüyoruz” ifadeleri konuştu.

Diğer ilçelerde de çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini söyleyen “2016 yılında Akşehir, Kadınhanı ve Ilgın ilçelerine doğal gaz arzı sağladık. Bu yatırım bölgelerimizdeki çalışmalar da hızla devam ediyor. Yine Enerya’nın sektördeki öncü rolüne yakışır bir projeyle 2017 yılı içerisinde Sarayönü ilçesine de doğal gaz arzı sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.(Berati Ertan)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.