“Konya’da ikinci bir araç muayene istasyonu açılmalı”

KTO 54. Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Akkese, Konya’da araç muayene işlemlerini yürüten TÜVTÜRK’ün sadece bir istasyonunun olmasının yetersiz kaldığını söyledi.

“Konya’da ikinci bir araç muayene istasyonu açılmalı”

Konya Ticaret Odasnın oto galericiler, oto acenteleri ve motosiklet satıcılarının oluşturduğu 54. Meslek Komitesi’nin Başkanı Mustafa Akkese, otomotiv sektörünün piyasa sirkülasyonu ile Konya’ya önemli katma değer sağladığını söyledi. Konya’nın sektörde ön sıralarda olduğunu ifade eden Akkese, “Konya’da araç muayene işlemlerini yürüten TÜVTÜRK’ün sadece bir istasyonunun olması şehre yetersiz geliyor. Muayene istasyonunda meydana gelen yoğunluk ise randevu sistemiyle aşılmaya çalışılıyor” dedi.

KÂR ORANLARI DÜŞÜYOR

Başkan Mustafa Akkese, otomobil ve kamyon alım-satım sektörünün yaşamın olmazsa olmaz ihtiyaçlarından birisi olduğunu kaydederek sektörün büyük riskler altında çalıştığına dikkat çekti. Bu risklerin mali yönden ve araçların teknik yönleriyle ilgili olduğunu belirten Akkese, “Bunun karşılığında ise gün geçtikçe işletme masrafları artmakta, buna göre de kâr oranları düşmektedir” diye konuştu.

KONYA’DA 500–600 İŞYERİ VAR

Sektöre bağlı olarak Konya’da 500-600 arasında işyerinin faaliyette olduğunu kaydeden Akkese, “İmalat sektörü olmadığımız için istihdam sayımız çok fazla olmamakla birlikte araçların bakım ve onarımları için piyasadaki diğer esnaflara katma değer sağlamaktayız” dedi.

SEKTÖRÜN 3 BÜYÜK SORUNU

Komite Başkanı Mustafa Akkese, Konya’da sektörün yaşadığı en önemli sorunları ise şöyle sıraladı: “Konya’da araç muayene işlemlerini yürüten TÜVTÜRK’ün sadece bir istasyonu bulunuyor ve Konya’ya yetersiz geliyor. Diğer bir sorun muayenesi yapılmış araçların noter satışının yapılamaması. Alıcı ve satıcının araç satışını yapabilmesi için bir iki gün beklemek zorunda kalıyor ve sektörde sıkıntılara yol açıyor. Diğer bir sorun ise oto galericilerde doğalgazın olmaması.” (Ethem Öyken)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.