“Konya üretim üssü oldu”

Konya, motorlu kara taşıt parçaları imalatında sektörlerin üretim üssü haline geldi.

“Konya üretim üssü oldu”

Konya Ticaret Odası'nın motorlu taşıt parçaları imalatı üzerine faaliyet gösteren 53. Meslek Komitesi’nin Başkanı Mecit Saraç, Konya’nın Türkiye’nin motorlu taşıt parçaları üreten en büyük şehri olduğunu söyledi. Saraç, “Ülkemize sağladığımız katma değer, istihdam ve üretim kapasitemiz bizi sektörde lokomotif konuma getirdi” dedi.

ÇOK SAYIDA FİRMA İMALAT YAPIYOR

Sektör olarak motorlu taşıt parçaları imalatı ve döşeme alanında 50 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösterdiklerini belirten Mecit Saraç, “Konya’da motorlu taşıt parçalarının imalatını yapan çok sayıda firma var. Sektördeki firmalar ağırlıklı olarak oto döşeme imalatı, dorse, tanker, treyler, itfaiye, araç üstü ekipmanları ve karoser gibi üretim yapıyorlar” dedi.

SEKTÖRÜN EKONOMİYE KATKISI BÜYÜK

Başkan Saraç,  sektörlerinin oluşturduğu iş hacmi ve istihdamı ile Konya’da önemli bir açığı doldurduğuna işaret ederek şöyle devam etti: “Hem hammadde hem de üretim olarak piyasalara sağladığı girdiler ile sektörde önemli bir sahiptir. Bu durum Konya’nın Türkiye sıralamasında ilk 10’da yer almasında etkili olmuştur. Sektörümüzün şehrimize sağladığı istihdam katkısı yaklaşık 5 bin kişi civarındadır. Bu sektörlerin üretim üssünün Konya olması şehrimizi bir adım öne çıkarmıştır.”

KONYA’DAN İHRACAT YAPILIYOR

53. Meslek Komitesi Başkanı Mecit Saraç, sektörün Konya’dan Rusya, Türk Cumhuriyetleri, Afrika, Mısır, Irak, Katar ve Kamerun’a ihracat yaptığına işaret ederek, “Sektörümüz Konya ve ülkemiz sınırlarını aşarak dünyanın önemli merkezlerine doğrudan ihracat yaparak ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadır” dedi. (Ethem Öyken)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.