Konya, KOBİ zengini

Ülkemiz genelinde faaliyet gösteren yaklaşık 210 bin KOBİ’nin 20 bini Konya’da. Konya’da işsizlik oranının düşük olmasında KOBİ’lerin payı büyük.

Konya, KOBİ zengini

Konya, Organize Sanayi Bölgeleri ve Özel Organize Sanayi Siteleri ile Türkiye’de en fazla KOBİ’yi bünyesinde barındıran iller arasında yerini aldı. Türkiye genelinde faaliyet gösteren yaklaşık 210 bin KOBİ’nin 20 bini Konya’da.

EKONOMİK BÜYÜMEYE KATKI SAĞLADI

Konya Ticaret Odasının İpek yolu dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Konya’da sanayi ve hizmet sektörünün güçlü yapısı ve çeşitliliği, çok yönlü ve esnek bir yapı, krizden asgari etkilenme becerisi, iç ve dış piyasalarda dinamik olumlu bir izlenim, güçlü ihracat potansiyeli gibi avantajları da beraberinde getirdi. Her yıl artan KOBİ’ler Konya’nın ekonomik büyümesine katkı sağlarken diğer şehirlerarasında da fark yarattı. Konya’nın ihracat hedefleri artarken geniş pazarlara yayılmaya başlandı. Çok geniş sektörel alanlarda faaliyet gösteren Konya sanayisinin nitelikli, çeşitli ve dinamik bir yapıya sahip olması diğer ülkelerdeki pazar payını arttırdı, KOBİ sayısının artması ile gelişen istihdam düzeyinin Konya ekonomisini büyüteceği ve giderek dış pazarlarla yer almasını sağlayacağı vurgulandı.

KOBİ’LER KONYA’DA İSTİHDAMI ARTTIRDI

Türkiye’de işsizliğin en düşük olduğu iller arasında yer alan Konya’nın işsizlik oranı TÜİK’in 2014 yılı verilerine göre yüzde 5.7. Bu oranın bu kadar düşük olmasında, Konya’nın “Yeni Büyüme Stratejisi” olarak kabul edilen KOBİ’lerin önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekildi. Artan KOBİ’ler Konya’nın gelişen sanayisine ve hizmet sektörüne bir artı değer yaratarak istihdamı arttırdı ve işsizlik oranı yüzde 9.9 olan Türkiye ortalamasının aşağısında kalmayı başardı. (Ethem Öyken)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.