Konya, devler ligindeki firma sayısını 10’a yükseltti

Kütükcü, geçen yıl listede 9 firma ile temsil edilen Konya’nın bu yıl devler ligindeki firma sayısını 10’a yükselttiğini ifade ederek, listede yer alan tüm firmaları ve çalışanlarını tebrik etti.

Konya, devler ligindeki firma sayısını 10’a yükseltti

Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, geçen yıl listede 9 firma ile temsil edilen Konya’nın bu yıl devler ligindeki firma sayısını 10’a yükselttiğini ifade ederek, listede yer alan tüm firmaları ve çalışanlarını tebrik etti. 

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında Konya’dan 10 firma yer aldı. Türkiye’nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına, Konya’dan 2 yeni firma girerken, geçen yıl yer alan bir firmanın da listede bulunmadığı bilgisini paylaşan Başkan Kütükcü, “İstanbul Sanayi Odası tarafından yapılan Türkiye’nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nda 2014 yılında Konya’dan 10 firmamız yer aldı. Listede Konya Şeker 40’ıncı, Pakpen 203’üncü, Eti Alüminyum 220’nci, Tümosan 231’inci, Konya Çimento 312’nci, Akova Süt 351’nci, Ova un 419’uncu, Helvacızade Gıda 490’ıncı sırada yer almıştır. Ayrıca daha önce İkinci 500’de yer alan firmalarımız; Enka Süt İlk 500’de 427’nci, Aydınlar Yedek Parça ise yine İlk 500’de 480’inci sıraya yükselmişlerdir. Listedeki gücümüzün artması memnuniyet verici. Üreterek, ihracat yaparak şehrimize, ülkemize değer katan tüm firmalarımızı ve çalışanlarını tebrik ediyorum” dedi.

“İŞLETMELERİN FAALİYET KARLARI ARTIRILMALI”

İSO’nun İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması sonuçları hakkında bilgi veren Başkan Kütükcü, “İSO 500, 2014 yılında Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 40.7’sini yaptı. Ancak İSO 500’ün ihracatı 2013’e göre yüzde 3.1 azalarak, 61.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Buna karşılık istihdam oranında yüzde 5.3’lük artış kaydedildi. Ayrıca İSO 500’de zarar eden şirket sayısının 2013’e göre 129’dan 83’e inmiş olması memnuniyet verici. Fakat listeye baktığımızda işletmelerin toplam karlılığının yüzde 22 artmasına rağmen, faaliyet karlarının yüzde 8’den yüzde 6.4’e gerilediğini görüyoruz. Bu tablonun üzerinde mutlaka çalışılmalı ve çözüm üretilmelidir. Çünkü faaliyet karlarının düştüğü bir sanayi modeli kesinlikle sürdürülemez. Bunun için Türkiye’nin, odağını yenilikçi üretim stratejilerinin oluşturduğu yeni nesil sanayi politikalarına ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Başkan Kütükcü, dünya ekonomisinin ABD Merkez Bankası FED’in olası faiz artırımı kaynaklı yeni bir dalgayı beklediği bu dönemde, Türkiye’nin bugünkü siyasal belirsizlik ortamını aşarak hızla reformlara odaklanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.