"Kayseri'nin denizi"nden Avrupa sofralarına

"Kayseri'nin denizi" olarak nitelendirilen Yamula Barajı'ndaki kafeslerde üretilen alabalıkların yüzde 70'i Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor- Alabalık çiftliğinin işletme müdürü Küçük:- "Avrupa'dan bize geri dönüşler oluyor ve balıklarımızın lezzetinden o

"Kayseri'nin denizi"nden Avrupa sofralarına

KAYSERİ (AA) - MÜZAHİM ZAHİD TÜZÜN - "Kayseri'nin denizi" olarak nitelendirilen Yamula Barajı'nda üretilen alabalıkların yüzde 70'i Hollanda ve Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor.

Kayseri'ye yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Yamula Baraj Gölü'nde alabalık üretimi yapan çiftliğin işletme müdürü ve su ürünleri mühendisi Züleyha Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, barajda 3 ayrı kafes bulunduğunu ve her kafeste yılda 950 ton alabalık yetiştirme kapasitesine sahip olduklarını söyledi.

Yetiştirdikleri balıkların tüm dünyada çalışması yapılmış, kültür ortamına en uygun tür olarak seçilmiş gökkuşağı alabalığı olduğunu aktaran Küçük, "Kafes ortamına 5 ila 20 gram arasındaki yavrular indiriliyor. Yoğun bir beslenme sürecinden sonra ortalama 6 ayda tüketime hazır hala geliyor" dedi.

Küçük, Kayseri'nin alabalık yetiştiriciliğinde önemli bir konum elde ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kayseri'de tamamen kafes balıkçılığı yapılıyor. Özellikle Yamula Barajı ve Pınarbaşı ilçesinde önemli alabalık tesisleri var. Bu özelliği ile Kayseri, Türkiye'de önemli bir konuma ulaştı. Kafes balıkçılığında, yavru alabalıklar kuluçkahanelerde üretildikten sonra parmak büyüklüğüne geldiğinde kafeslerde stoklanır. Oksijen sistemleri yerleştirilmiş özel tanklı araçlarla canlı şekilde taşınır. Barajın su sıcaklığı, oksijen değerleri optimize edilerek ortam uygun hale getirilir ve balıklar daha sonra kafes ortamına boşaltılır. Ardından balıklar kafeslerde belli bir adete göre yerleştirilir. Yerleştirilirken balığın büyüklüğündeki ağlara önem verilir. Sonra bu kafesler önceden bizim hazırlamış olduğumuz sistemlere çekilir. Balıklar burada günde 2 öğün beslenir."

- Yüzde 70’ i Avrupa piyasasında

Ürettikleri balıkların yüzde 70'ini Avrupa'ya ihraç ettiklerini, ilk sırada Hollanda ve Almanya'nın geldiğini anlatan Küçük, yüzde 30'luk kısmın ise Ankara ve İstanbul ağırlıklı olmak üzere iç piyasada tüketildiğini belirtti.

Küçük, ihraç edilecek balıkların gramajının müşterilerin taleplerine göre ayarlandığını ve bunun ortalama 300-450 gram olduğunu ifade etti.

Yurtdışına gönderilecek alabalıkların buzlu suyun içinde şoklandığını aktaran Küçük, "Daha sonrada işleme tesislerine gönderilir. Balıklar, işleme tesislerinde tekrar yıkanır, temizlenir, pişirilir, paketlenir ve yurtdışına gönderilir. Avrupa'dan bize geri dönüşler oluyor ve balıklarımızın lezzetinden oldukça memnunlar. Son yıllarda deniz balıkçılığıyla yarışır hale geldik. 25 yıldan beri ciddi manada Türkiye'de alabalık yetiştiriciliği yapılıyor. Bu tecrübenin meyvelerini topluyoruz" diye konuştu.

Sloganlarının "Her yaşta balık, her yaşta sağlık" olduğunu belirten Küçük, "Maalesef, insanımız çok fazla balık tüketmiyor. Avrupa'da, insanlar haftada en az 3 ya da 4 kez balık tüketiyor. Balık gerçekten insan sağlığı için çok kıymetli, değerli bir ürün. Ülkemizde de gerçekten kıymetli bir ürün haline gelsin istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.