Kar yok ama yoğunluk çok

Sivas'ta, kış lastiği takırmak isteyen sürücülerin talepleri, lastik bayilerinin ve değişim servislerinin yüzünü güldürdü- Bir firmanın servis müdürü Karahan: "Aşırı derecede bir yoğunluğumuz var. Çalışan sayımızı da artırdık. Havaların kötü gitmesinden d

Kar yok ama yoğunluk çok

SİVAS (AA) - Sivas'ta kar yağışının henüz etkisini göstermemesine rağmen kış lastiği takma uygulamasının başladığı 1 Aralık'ı beklemeden araçlarına kış lastiği taktırmak isteyen sürücüler, lastik bayilerinde ve değişim servislerinde yoğunluğu artırdı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğe göre, araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesi, son yıllarda lastik bayilerinde ve değişim servislerinde kış mevsimi öncesi yoğunluğa neden oluyor.

Çetin kış şartlarının yaşandığı Sivas'ta hizmet veren bir lastik bayi ve değişim servisinin müdürü Tahsin Karahan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış lastiklerini takmak için karlı ve buzlu havaların beklenmemesi ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kış lastiklerinin kullanılması gerektiğini söyledi.

Yaz lastiklerinin 7 derecenin altında sertleştiğine ve yola tutunmasının azaldığına dikkati çeken Karahan, vatandaşlara emniyetli bir sürüş için kar yağmadan lastikleri değiştirmelerini önerdi.

Karahan, kış şartlarının Sivas'ta erken başladığını bundan dolayı da yoğun olduklarını belirterek, "Aşırı derecede bir yoğunluğumuz var. Çalışan sayımızı da artırdık. Havaların kötü gitmesinden dolayı günde yaklaşık 200 araca lastik takıyoruz. Kar yağdığı zaman bu sayı daha da artar. Şu anda sırada bekleyen 70'e yakın aracımız var" dedi.

Yoğunluklarının yaklaşık 20 gün öncesinden başladığını ifade eden Karahan, müşterilerin lastik değişimi konusunda bilinçli ve titiz davrandıklarını söyledi.

Sürücülerin tutuş ve diş özellikleriyle üretim tarihine dikkat ederek lastikleri satın aldıklarını aktaran Karahan, "Bazılarına da kullandığı şartlara göre biz tavsiye ediyoruz. Şehir içinde kullanan, arazide kullanan, uzun yolda kullanan kişi ona göre lastik tercih ediyor" diye konuştu.

 

- "4 lastiği de değiştirin" 

Lastik değişimi konusunda müşterilerine bazı uyarılarda bulunduklarını da anlatan Karahan, "4 lastiğin de değiştirilmesi lazım. Sadece çekerleri değiştirmemek gerekiyor. Sadece çekerler değişirse kalkışlara faydası olur, virajlarda, rampa çıkışlarında, inişlerde bir iş görmez, daha çok zararı olur. Daha rahat bir kış ve yolda kalmamak için 4 lastiğin de kış lastiği olması lazım" dedi.

Sürücülerden Hüseyin Bulak da lastikçilerin çok yoğun olduğunu belirterek, "Sabah erken geldim sıramı aldım. 30. sıradayım. Lastikleri hemen değiştirmek istedim, yüksek kesimlerde kar var, merkeze de her an yağabilir. Lastikleri değiştirmek için kar yağışını beklememek lazım" ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.