Kar oranı artıyor, maliyet azalıyor

Kümeleşmenin önemine değinen KSO Başkanı Memiş Kütükcü, 4 kümeleşme çalışması yaptıklarını aktardı.

Kar oranı artıyor, maliyet azalıyor

Konya sanayisinin daha ileri gitmesi için sektörler arası kümeleşmeye ihtiyaç olduğunun altını çizen Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, birlikte hareket etmenin önemine değindi.

Konya’nın güçlü olduğu sektörlerde bir araya gelmesi gerektiğini kaydeden Kütükcü, “Sektörlerin ortak hareket edebilme, iş birliği ve güç birliği kabiliyetini geliştirmemiz gerekiyor. Kümeleşmenin ana hedefi ortak satın alma, ortak pazar geliştirme, ortak laboratuar çalışmaları yapmaktır. Güçlü olduğumuz sektörlerde bir araya gelerek kümeleşme çalışmasını beslememiz ve gönüllü katılmamız gerekiyor. Bu konuda şu an Konya Sanayi Odası olarak 4 kümeleşme çalışmamız var. Bunlar Türkiye’nin ilk kümesi olan otomotivdir, döküm, tarım aletleri ve ayakkabıcılık kümesidir. Şimdi de savunma sanayi silah kümesini kurmak istiyoruz. Bu kümelerle uluslararası rekabetçiliği geliştirmek için Ur-Ge projeleri yürütüyoruz. Bu kümeye dahil olan firmalarımızın uluslararası güçlerini geliştirebilmesi için pazar araştırmaları, fuar organizasyonları, ortak satın alma süreçleri, ortak laboratuar geliştirme, ortak ihtiyaçların çözümünü üretme çalışmaları için uğraşıyoruz” dedi.

“KONYA’NIN SANAYİ YAPISI KÜMELEŞMEYE ÇOK MÜSAİT”

“Diğer sektörlere de kümeleşmeye istekli olarak katılmalarını tavsiye ediyorum” diye seslenen Kütükcü, kümeleşme çalışmalarının önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini belirtti. Kütükcü, “Bu kümeleşme çalışmaları birbirlerinden faydalanma, iş birliği ve güç birliğini temin eden bir kültürü o sektörlerde hakim kılmaya çalışıyor. Konya’nın sanayi yapısı da buna çok müsait. Her sektör kendi içinde bir araya gelerek kendi kümesini oluşturup kendi hedeflerini belirleyip ortak hareket etme kültürüyle ‘kazan kazan kazanı’ yakalayabilirler. Sektörün oyuncuları bir araya gelerek stratejilerini birlikte ortaya koyuyorlar. Bu birlikteliği ortaya koyamadıkları taktirde her biri sektörde tek başına rekabet etmek zorunda kalıyor. Kümede ise birlikte hareket etme fırsatını yakalıyorlar. Bu otomatik kar oranlarını artırırken maliyetleri azaltıyor. Herkes tek tek pazar araştırması, müşteri analizi, satın alma, pazarlamaya ayrı ayrı kaynak ayırması gerekirken kümeleşmede tek kaynak ile ciddi bir tasarruf elde ediyorlar. Bundan daha önemlisi bir araya gelme ve ortak hareket etme kültürünü yakalamış oluyorlar” diye konuştu.  

“KÜMELEŞME FİRMALARI OLMASI GEREKEN YERE TAŞIYACAK”

Kümeleşmenin bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de teşvik edildiğini hatırlatan Kütükcü, “Konya’nın kümeleşmeyle ilgili çalışmalarının başarı oranı büyük memnuniyet verici. Bu konuda diğer ilerle karşılaştırdığımız da iyi noktadayız. Ancak önümüzde yapacak daha çok işimiz var. Savunma sanayi, havacılık, plastik, demir dışı metaller, araç üstü ekipmanlar, makine sektöründe de bu kümeleşme çalışmalarının yapılması mümkün. Kümeleşmenin faydaları görüldükçe bu isteklilik artacak. Kümeleşme çalışmasının hedefi kişileri ve firmaları olması gereken yerlere taşımaktır. KOBİ statüsündeki küçük işletmelerin çok büyük bir çoğunlu bu tür faaliyetlerle kendilerini ve altyapılarını geliştiriyorlar. Bu nedenle firmaların birbirinden etkilenmeleri birbirini görerek kendileri geliştirmeleri yine bir araya gelerek mümkün oluyor. Eksik yönlerimizi hızla tamamlamamızı sağlıyor bu tür çalışmalar” ifadelerini kullandı. İlyas Şen / Anadolu'da Bugün

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.