Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye ve Kafkaslar Küçük İşletme Destek Programı Yöneticisi Sprey:- "Bankamız, kadınlar tarafından yönetilen işletmelere kredi olarak verilmesi için Türk bankalarına 300 milyon avroya kadar kredi akışı sağlayacak"

Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı

ESKİŞEHİR (AA) - Avrupa Birliği (AB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı, Eskişehir'de kadınların yönettiği yerel işletmelere tanıtıldı.

EBRD Türkiye ve Kafkaslar Küçük İşletme Destek Programı Yöneticisi Jaap Sprey, Eskişehir'de bir otelde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, çok uluslu bir kalkınma bankası olduklarını anlattı.

Dinamik yerel ekonomisi ve aktif kadın girişimcileriyle programı Türkiye'nin batısına sunmak için Eskişehir'in oldukça önemli bir bölge olduğunu ifade eden Sprey, "Program, finansal ve teknik destek içeren kapsamlı bir paketten oluşmaktadır. Program kapsamında bankamız kadınlar tarafından yönetilen işletmelere kredi olarak verilmesi için Türk bankalarına 300 milyon avroya kadar kredi akışı sağlayacaktır" dedi.

Sprey, kadınların Türk ekonomisindeki yerinin oldukça önemli olduğunu, bu programın, onların önemini bir kez daha vurgulamayı ve arttırmayı hedeflediğini kaydetti.

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler de Türkiye'nin dünyada ilk 20 ekonomi arasında yer aldığını ve Türkiye'nin hedef olarak ekonomide devler ligine katılmak olduğunu söyledi.

Türkiye'de kadın girişimciliğinin önemine geç varıldığını savunan Güler, "Bundan on yıl önce 900 bin civarı kadar erkek girişimcimiz varken, kadın girişimci sayımız ise 49 bin civarıydı. Yani neredeyse 20 girişimciden sadece biri kadındı. 2015 yılı başı itibarıyla kadın girişimci sayımız 110 bine ulaştı. On yıl içinde kadın girişimci sayımız neredeyse iki kat arttı. 2011 seçimlerinde kadın 76 kadın milletvekili seçilirken, 2015 yılında bu rakam 98'e ulaştı. Dolayısıyla kadın milletvekillerimizin TBMM'de kadın girişimciliğinin geliştirilmesi konusunda daha etkili olacağı inancındayım" diye konuştu.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler