İthalata ek vergi çanta üreticisine "nefes" aldıracak

Çin başta olmak üzere Uzakdoğu ülkelerinden gelen çanta, valiz, kılıf gibi ürünlerin ithalatına getirilen yüzde 30 ek verginin, yerli üretimi artırması bekleniyor

İthalata ek vergi çanta üreticisine "nefes" aldıracak

ANKARA (AA) - İBRAHİM YILMAZ/BAHATTİN GÖNÜLTAŞ - Çin başta olmak üzere Uzakdoğu ülkelerinden gelen çanta, valiz ve kılıf gibi ürünlerin ithalatına getirilen yüzde 30 ek vergi yerli üreticileri sevindirdi. Üreticiler, söz konusu uygulamanın ardından yerli üretimde artış bekliyor. 

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Saraciye Sanayicileri Derneği Başkanı Cemal Aydın, kur ve girdi maliyetleri gibi birçok sorunla uğraşan üreticilerin böyle bir "teneffüse" ihtiyacı olduğunu belirterek, "İthalata vergi uygulanması yerli üretime büyük katkı sağlayacak" dedi. 

Aydın, çanta, valiz, silah ve tabancı kılıfı, sırt ve spor çantası gibi malzemeler üreten saraciye sektörünün büyük oranda küçük ve orta boy işletmelerden oluştuğuna dikkati çekerek, "Karar, küresel ticaret şartları nedeniyle üretimi bırakmış ya da yurtdışına yönelmiş yerli sermayemizin yeniden yurtiçinde üretime yönelmesine katkı sağlayacak. Yerli üreticinin kapasitesini tam kullanıp, hacim yakalayarak seri üretime geçmesi de birim fiyatlar üzerinde olumlu katkı yapacak" ifadelerini kullandı.

Yerli üreticinin AB pazarında daha etkili olacağına işaret eden Aydın, bu durumun olumlu sonuçlarının istihdam piyasasında da görüleceğini vurguladı.

Aydın, yerli üreticilerin, Çin'den gelen kalitesiz ürünlerle yarışamadıklarını anlatarak, "Bu bakımdan başta okul çantaları, valizler, kadın çantaları ve benzeri ürünlerde yerli üretici lehine bir dönüşüm gerçekleşecektir. Bu vergi nitelikli ithalatçıya da katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

Cemal Aydın, kaçak ürünlerin denetimi konusunda da yetkililere uyarıda bulunarak, "Gümrüklerde ve iç piyasada ilgili birimler olayın takibinde hassasiyet göstermeli. Neticede ortada bir Çin faktörü var. Yerli meslek erbabının ürettiği ürün yurtiçinde satılamazken, çok düşük maliyetlerle yurtdışından gelen ve kalite bakımından da yetersiz ürünler tüketiciye sunulabiliyor" değerlendirmesinde bulundu. 

- "Yerli üretim yüzde 10-20 artar"

Ankara Umum Ayakkabı ve Çantacılar Odası Başkanı Hüseyin Uzun da ithalata getirilen ek verginin yerli üretim açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Ayakkabı ithalatına uygulanan vergi, yerli üretimi yüzde 10-20 artırdı. Aynı durum çanta ve valiz gibi saraciye ürünlerinde de yaşanacaktır" diye konuştu.

Devletten yerli üreticiyi destekleyici başka teşvikler beklediklerini kaydeden Uzun, bu noktada kredi ve vergi avantajlarının sektörün öncelikli beklentileri arasında yer aldığını belirtti.

Uzun, sektörün en önemli sorunun yetişmiş eleman olduğunu anlatarak, kendisinin de şu anda yetişmiş eleman sıkıntısı çektiğini söyledi.

Sektörün önemli firmaları arasında yer alan Cantaş Saraciye AŞ'nin sahibi İsmail Cantaş, getirilen verginin etkilerinin zamana ve diğer düzenlemelere bağlı olduğunu belirtti.

Cantaş, yerli üretimdeki yüksek maliyetlerin altını çizerek, Çin mallarının piyasaya girmesinden sonra yerli imalatçıların çoğunun imalatı tamamen bıraktığını ya da ithalata döndüğünü ifade etti. Sektörün tekrar canlanmasının zaman alacağını belirten Cantaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu yeni verginin çanta-valiz ithalatını düşüreceği kesindir ancak imalatı ne ölçüde etkileyeceğini zaman gösterecek. Burada yapılacak diğer düzenlemeler de etkili olacaktır. Bu uygulama keşke bundan 10 sene hatta daha da önce yapılsaydı. O sırada sendelemekte olan sektör daha hızlı canlanabilir, ayağa kalkabilirdi. Ama şimdi neredeyse bitmek üzere olan çanta-valiz imalat sektörünün ayağa kalkması için öncelikle yaşanan eksikliklerin giderilmesi ve kaybedilenlerin yerine konması gerekiyor ki ondan sonra bir imalat atılımından bahsedebilelim."

- Türkiye saraciye ürünleri ticaretinde açık veriyor

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgiye göre, Türkiye'nin dabaklanmış deri, bavul, el çantası, saraciye ve ayakkabı ithalatı, bu yılın ilk 4 ayında 527 milyon 189 bin dolar oldu. Söz konusu rakam geçen yıl, 1 milyar 674 milyon 995 bin dolar olarak gerçekleşmişti.

Bu yılın ocak-nisan dönemindeki ihracat ise 388 milyon 774 bin dolar olarak hesaplandı. Bu ürünlerde ihracat geçen yıl 1 milyar 153 milyon 189 bin dolar olmuştu.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.