“İthalat geçici bir çözüm”

Konya İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Edip Yıldız, yaklaşan kurban bayramı ve et fiyatları hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

“İthalat geçici bir çözüm”

Edip Yıldız, son dönemdeki et fiyatlarında oluşmasında, mevsimsel etkiden dolayı yeni kurban bayramının yaklaşmasıyla bir fiyat oluştuğunu ifade etti.  Edip Yıldız, “Üretim ülkemiz ve tüm dünya ülkeleri için çok önemlidir. Ama ülkemizde girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı et ve süt üretiminde ciddi bir maliyet söz konusudur. Aslında üretim maliyetlerinin her artışı ürünlere her zaman yansımamaktadır. 2010 yılında dana karkas kesim fiyatı 20 TL iken, girdi maliyetlerinden sadece bir kalemini oluşturan fabrika yeminin torba fiyatı 30 TL idi. Güncel fiyatlara baktığımız ise dana karkas kesim fiyatı 25 TL civarındayken, fabrika yeminin torba fiyatı 50 TL’yi bulmuştur. Karkas kesim fiyatları son 5 yılda yüzde 20 civarında yükselmişken, yem fiyatları yüzde 65 civarında bir yükselme gözlenmiştir. Sadece bu örnek üretiminin ne kadar maliyetli olduğunu ve üreticimizin cefakârca ürettiğini gösterecek bir olaydır. Ülkemizde gerek yıllık et tüketimini karşılayacak gerekse kurban ihtiyacımızı karşılayacak sayı ve nitelikte hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvan mevcuttur” dedi.

“UZUN VADELİ ÜRETİM KALICI”

Başkan Edip Yıldız, geçtiğimiz günlerde et ve süt kurumunun gerçekleştirmiş olduğu et ithalatını da değerlendirdi. Yıldız, et ithalatının kalıcı değil geçici bir çözüm olabileceğini ifade ederek, “Geçtiğimiz yıllarda da hatırlarsınız ki et ithalatı gündeme geldi ve yapıldı ama bu ithalatların hiç biri kalıcı bir çözüm yolu oluşturmadı. Hangi sektörde olursa olsun ithalat geçici bir çözüm olabilir. Fakat Bakanlığımızın geçtiğimiz yıl uygulamasını başlatmış olduğu Besilik Materyal Anaç Sığır Desteği Projesini et ve süt üretimi açısından çok önemsiyorum. Melez ya da ileri yaşlardaki büyükbaş hayvanların kombine ırklarla ya da etçil ırklarla tohumlanması uzun vadede et üretiminde de kalıcı bir çözüm olacaktır” diye konuştu. (Adnan Yıldırım)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.