İthal mallara ek vergi istiyoruz!

Deri ve konfeksiyoncular haksız rekabeti önlemek adına yurt dışından gelen hazır deri ürünlerine ek vergi konulmasını istiyor

İthal mallara ek vergi istiyoruz!

Haksız rekabetin önüne geçmek için dericiler ithal edilen ürünlere vergi konulmasını istiyor. Piyasada birçok ürünün gerçek deri olarak satıldığını belirten Ceylan Deri Mağaza Sahibi Hüseyin Şahin, “ İthal mallara vergi konulması temel olarak iç piyasadaki üreticilerin korunması amaçlı ve mutlaka konulması gereken bir vergidir. Ancak şu karıştırılmamalı yurt dışından gelen ham maddeye değil, sadece hazır gelen ithal ürünlere vergi konulmasını istiyoruz. Eğer vergi konulursa iç piyasadaki üretici daha rahat nefes alacaktır. En azından fiyat açısından rekabet edebilecek duruma geleceğiz” diye konuştu.

“ÜLKEYE GİRİŞLERDE KONTROLLER SAĞLANMALI”

Türkiye’nin deri sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Şahin, ülkemize gelen turistlerin deri almadan gitmediklerini söyledi. Yerli sanayicinin ise haksız rekabet yüzünden pazar kaybına uğradığını belirten Şahin, dışarıdan gelen ürünlerin kontrolü mutlaka sağlanmalıdır. İç piyasada suni deri adı altında gerçek deri gibi satılan ürünlerin çoğu uzak doğu ülkelerinde geliyor. Bunlar; temel ham maddesi petrole dayalı sağlıksız ve kansorejenli ürünlerdir. Bizim ülkemize bu ürünler rahatlıkla girebiliyor. Bu ürünlerin hem ek vergisinin yükseltilmesi hem gümrük kontrollerinin sağlık açısından mutlaka yapılması gerekir” ifadelerini kullandı.( Melek Sarıtaş)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.