İstanbul çöpten elektrik işini büyütüyor

İBB şirketlerinden İSTAÇ tarafından işletilen Odayeri Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'daki çöp gazından elektrik üretim tesisinin kurulu gücü 6,5 milyon liralık yatırımla 45 megavata çıkarılacak

İstanbul çöpten elektrik işini büyütüyor

ANKARA (AA) - GÖKSEL YILDIRIM - İstanbul'da çöpten elektrik üretimi yeni yatırımla büyüyecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İSTAÇ tarafından işletilen Odayeri Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'daki çöp gazından elektrik üretim tesisinin kurulu gücü 6,5 milyon liralık yatırımla 45 megavata çıkarılacak.

Ortadoğu Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, çöp gazından biyogaz çıkarma ve elektrik enerji üretiminde kapasite artışına yönelik hazırladığı projeyle çevresel etki değerlendirmesi başvurusunda bulundu.

İSTAÇ tarafından işletilen Odayeri Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'da bulunan tesis, katı atık düzenli depolama alanında açığa çıkan çöp biyogazının çıkarılması, depolanması ve elektrik enerjisine dönüştürülmesi amacıyla kuruldu. Tesis, 14,51 megavatlık elektrik enerjisi üretim kapasitesi ile faaliyete başladı. 

Tesiste 2012'de kapasite artışına gidildi. Biyogaz çıkarma miktarı yıllık 59 milyon 296 bin 608 metreküpten 99 milyon 114 bin 708 metreküpe yükseldi. Elektrik üretim kapasitesi de 14,5 megavattan 35,4 megavata çıkarıldı. 

Geçen süre içerisinde tesiste yeni bir kapasite artışına gidilmesine karar verildi. Planlanan kapasite artışıyla biyogaz çıkarma miktarı yıllık 127 milyon 418 metreküpe ulaşacak. Elektrik üretim kapasitesi de 45,3 megavata yükselecek. 

Proje kapsamında tesise 7 gaz motoru alınarak mevcut motor sayısı 32'ye çıkarılacak. Alınacak ilave ekipman ve yapılacak diğer işlemler için yaklaşık 6,5 milyon lira kaynak kullanılacak.

Biyogaz yakma tesisinden üretilecek yıllık elektrik enerjisinin, yılda 30 gün bakım için üretimin durdurulduğu ve 335 gün fiili üretim yapıldığı kabulü ile  271 bin 808 megavatsaatten 364 bin 51 megavatsaate çıkması planlanıyor.

Projenin işletme aşamasında 40 personel çalıştırılacak.

Tesiste yapılacak çalışmayla hem doğanın korunmasına hem de alternatif yenilenebilir enerjiyle ülke ekonomisine katkı sağlanacak. Üretilen elektrik, ulusal elektrik şebekesine aktarılarak temel olarak fosil yakıt tabanlı elektrik santrallerinde üretilen elektriğin yerini alacak.

Proje, atmosfere yayılan gaz emisyonlarının azaltılmasını hedefleyen Kyoto Protokolü’nün amaçlarına da uyuyor.

Düzenli katı atık depolama tesislerden biyogazın çıkarılması, depolanması ve elektrik enerjisi üretimi ile bu alanda teknoloji gelişiminde Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Hollanda gibi ülkeler başı çekiyor.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.