İşletmelere 300 bin TL hibe

KOSGEB Konya Hizmet Merkezi Müdürü İsmail Özdemir, İşbirliği ve Güçbirliği Destek Programı kapsamında ortak olan işletmelere 300 bini hibe olmak üzere toplamda bir milyon 500 bin TL destek verdikleri belirtti.

İşletmelere 300 bin TL hibe

İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı kapsamında mevzuatta meydana gelen değişikliklerle işletmelere sağlanan 750 bin TL’lik maddi destek bir milyon 500 bin TL’ye çıkarıldı. Destek kapsamında mevzuatta birtakım değişikliklerin meydana geldiğini söyleyen Özdemir, “Amacımız, KOBİ’lerin işbirliği-güçbirliği anlayışıyla bir araya gelerek, ortak tedarik, ortak tasarım, ortak pazarlama, ortak laboratuar, ortak imalat, ortak hizmet sunumu ve benzeri konularda destek vermek. Orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında hazırlayacakları ortak imalata yönelik işbirliği-güçbirliği projelerinin desteklenmesini hedefliyoruz. Proje başvurusunda, işbirliği-güçbirliği amacı ile en az 5 işletmenin bir araya gelmesi şartı aranır. Projenin, orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında gerçekleştirilecek olması durumunda ise en az 3 işletmenin bir araya gelmesi yeterlidir. Ancak bu işletmelerin en az bir yıl faaliyette olması gerekiyor. Tabii bir araya gelecek 5 firmadan en az 3 işletmenin aynı anda faaliyette olması lazım ki burada amaç ortak sıkıntılarını çözülsün. İşletmelerin farklı sektörlerde ortak bir noktada buluşma imkânı yok” diye konuştu.

BİR MİLYON 200 BİNİ GERİ ÖDEMELİ

Bina inşaat konusunda destek vermediklerini belirten Özdemir, “İşletmenin personel, yazılım, makine, tesisat ve kurulun diğer uygun gördüğü ihtiyaçlar desteklenebilir. Orta ve yüksek teknoloji sektörlerinde 300 bin lirası hibe, geri kalan bir milyon 200 bin lirası geri ödemeli, diğer sektörlerde yine 300 bin lirası hibe, 700 bin lirası geri ödemeli gerçekleşiyor. En az 6 ay, en fazla 24 ay sürebilecek projeler destekleniyor. Geri ödemeli desteklere proje bittiği zaman 6 ay bir geri ödemesiz bir dönem var. Daha sonra 8 ay taksitle, 3’er aylık dönemde ödeniyor. Geri ödemeli desteklerde banka teminat mektubu veya kredi kartı fonunda teminat istiyoruz. Burada herhangi bir kur veya faiz farkı yok. İşletme 300 bin lira kullanırsa 300 bin lira ödüyor” ifadelerini kullandı.

YERLİ MALINA YÜZDE 15 DESTEK DAHA VERİLİYOR

Konya’nın ikinci bölgede yer almasından dolayı yüzde 50 destek verdiklerini söyleyen Özdemir, “KOSGEB olarak diğer bölgeleri de yüzde 60 oranında destekliyoruz. Burada önemli bir nokta ise yerli malı belgesine sahipse makine ya da tesisata ilave olarak yüzde 15 destek sağlayabiliyoruz. Burada amaç ise,  hem yerli işletmelerin ortak iş yapma kültürünü geliştirmek hem de ölçeklerini büyütmek hedefliyoruz. 5 ortaklı olan işletmelerde işletmelerin her biri yüzde 30’luk bir orana sahip olurken, 3 ortaklı işletmelerde ise yüzde 40’lık bir orana sahip oluyorlar. Böylece işletme tek bir kişinin eline geçmeyerek, ortak problemlerini çözülmesine katkı sağlanacak. Türkiye genelinde 120 kadar bir talep oldu. Konya’da da yapılan yeni değişikliklerle talebin artacağını umuyoruz” dedi. (Melek Sarıtaş)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.