IPARD lansman töreni yapıldı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Konya İl Koordinatörlüğü tarafından "IPARD 2 Lasman Töreni" düzenlendi.

IPARD lansman töreni yapıldı

İl Koordinatörü Hakan Doğan, bir otelde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Konya İl Koordinatörlüğü, TKDK tarafından yayınlanan 15 çağrı ilanı sonucunda 554 adet proje aldıklarını, sözleşmesi imzalanmış 554 proje kapsamında, 1539 kişinin doğrudan ve 4613 kişinin dolaylı olarak istihdamının sağlandığını söyledi. 

IPARD desteğinin, IPARD 2 adı ile 2014-2020 dönemini içeren çok yıllık 'Kırsal Kalkınma Programı' kapsamında uygulanacağını ifade eden Doğan, "Bu süreçte verilecek olan destekler Avrupa Komisyonu ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından birlikte finanse edilerek destek uygulanacaktır. TKDK, IPARD programı ile farklı sektörlerden yatırımcılara yüzde 50 ile yüzde 70 oranında hibe verecektir" dedi.

IPARD 2 kapsamında hibe verilecek olan sektör üreticilerini açıklayan Doğan, şunları kaydetti:

"42 ilde, süt ve et besiciliğine (kırmızı ve kanatlı eti),yumurta tavukçuluğuna; işleme ve pazarlama sektöründe et, süt, meyve-sebze ve su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına; küçük çiftçilere yönelik olarak ise kırsal ekonomik faaliyetler kapsamında arıcılık, seracılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, yerel ürünler ve el sanatları ile kırsal turizm, kültür balıkçılığına, makine parkları ve yenilenebilir enerji sektörlerine yönelik yatırımlara destek verilmektedir." 

AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan ise kırsal kalkınma projelerinde millet olarak herkese büyük görevler düştüğünü belitti.

2020 hedeflerine ulaşabilmek için vatandaşların sesine kulak vereceklerini dile getiren Erdoğan, "Kırsalda kalkınmayı ve sürdürülebilirliği artırmak için IPARD 2'nin kaçırılmaması gerektiği kanaatindeyim. Bizler ülkemizi kalkındırmak istiyorsak daha kaliteli üretim yapmalıyız" diye konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız da Türkiye'nin ve Konya'nın geleceğine dönük beklentilerini karşılamak için çaba sarf ettiklerini bildirdi.

Refahın yaygınlaşması ve kalkınmanın tabana yayılması için IPARD 2'nin önemli olduğuna dikkati çeken Altunyaldız, şöyle devam etti:

"Seçimler sonrasında ülkemize ve milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için çalışıyoruz. Vatandaşımızın üretmesi için verilen destekleri görüyorsunuz. AB tarafından verilen bu fonlar çoğu zaman kullanılmaz ve iade edilirdi. Son dönemlerde ise üreticinin bu fonları tamamen kullandığını görüyoruz. Her kişinin üretebilme yeteneği var. Üreticilerimizin bu kaynaklardan faydalanmasını canı gönülden diliyorum."

Programa,Konya Valisi Muammer Erol, AK Parti Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun, Ömer Ünal ve Leyla Şahin Usta katıldı. 

Program, örnek proje temsilcilerine verilen plaketlerle sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.