IPARD ile 504 yatırım yapıldı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Konya İl Koordinatörü Huriye Karahan Özdemir, “504 adet yatırım ile yaklaşık 231 milyon liralık proje büyüklüğüne ulaşarak, IPARD programından en fazla yararlanan illerden biri olduk” dedi.

IPARD ile 504 yatırım yapıldı

Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Programı, IPARD programı ile işletmeleri desteklemeyi devam ediyor. TKDK, IPARD programı ile farklı sektörlerden yatırımcılara yüzde 50 ile yüzde 65 oranında hibe verildiğini dile getiren Özdemir, “Koordinatörlüğümüz, TKDK tarafından yayınlanan 13 çağrı ilanı sonucunda 504 adet proje için başvuru sahipleri ile sözleşme imzalandı. Söz konusu projeler kapsamında, yapım işlerinin yanı sıra 4 bin 126 adet farklı makine-ekipman desteklemesi yaparak ve 297 adet traktör teslimi gerçekleştirildi. Sözleşmesi imzalanan 504 proje kapsamında, iki bin 493 kişi istihdam edildi. Konya İl Koordinatörlüğü 14. Çağrı döneminde ise, 51 adet proje alarak, toplamda 504 adet yatırım ile yaklaşık 231 milyon liralık proje büyüklüğüne ulaşarak, IPARD programından en fazla yararlanan illerden biri olduk” dedi.

90 MİLYONLUK HİBE YARDIMI

IPARD programının uygulandığı 42 il arasında, desteklediği projeler ile en fazla toplam hibe tutarına sahip ikinci il olduklarını söyleyen Özdemir, “Bu projeler için yaklaşık 90 milyon liralık hibe ödemesi yapıldı. İl Koordinatörlüğümüz, tarım ve tarıma dayalı/bağlı sanayi sektörlerinde ihtiyaç duyulan yatırımlara destek olarak sağlamaktadır. Programımızın ikinci fazı olan ve 2014-2020 yıllarını kapsayan IPARD II programı 2015 yılı başında Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı. Komisyon kararı sonucunda 801 milyon avro tutarındaki AB katkısı, kırsal kalkınma yatırımlarında kullanılmak üzere Türkiye Cumhuriyetine tahsis edildi. İlk IPARD programında desteklenen yatırımlar IPARD II programında da desteklenmeye devam edilecek olup, manda sütü üretimi, manda eti üretimi, yumurta tavukçuluğu, kaz yetiştiriciliği, mantar üretimi, yenilebilir enerji ve makine parkları gibi yeni başlıklarda da destek verilmeye başlanacaktır” diye konuştu. (Melek Sarıtaş)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.