'İlk çeyreği reformlarla geçirmek Türkiye'nin menfaatine'

Maliye Bakanı Şimşek, "Muhalefet bütçe sürecinin kısaltılmasını kabul ederse, aralık ayında çok hızlı bir şekilde bütçeyi geçirip, yılın ilk çeyreğinde de reform yapmak istiyoruz" dedi

'İlk çeyreği reformlarla geçirmek Türkiye'nin menfaatine'

ANTALYA (AA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, muhalefet destek verirse, bütçeyi aralık ayında çok hızlı bir şekilde geçirmek istediklerini belirterek, "Türkiye'nin boşa harcayacağı bir günü dahi yok. Bu nedenle, yılın ilk çeyreğini bütçeyle değil de reformlarla geçirirsek, Türkiye'nin menfaatine olur" diye konuştu. 

G20 Liderler Zirvesi için Antalya'da bulunan Bakan Şimşek, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın, "Muhalefetin desteği olursa, normal bütçenin bu yıl çıkabileceğine inanıyorum" açıklamasına ilişkin görüşlerini paylaşan Şimşek, "Muhalefet destek verirse, bütçe sürecinin kısaltılmasını kabul ederlerse aralık ayında çok hızlı bir şekilde bütçeyi geçirip, yılın ilk çeyreğinde de reform yapmak istiyoruz ama muhalefet işbirliğine gitmezse, tabii orada yapılacak bir şey yok. Çünkü Türkiye'nin boşa harcayacağı bir günü dahi yok" diye konuştu.

Çok hızlı bir şekilde kapsamlı reform programının uygulamaya konulması gerektiğini dile getiren Şimşek, "Bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ve reformların hayata geçirilmesi lazım. Bu nedenle de yılın ilk çeyreğinin bütçeyle değil de reformlarla geçirirsek Türkiye'nin menfaatine olur" ifadelerini kullandı.

-"Terörle mücadelede samimi işbirliği gerekir"

Şimşek, Fransa'daki son terör saldırılarına ilişkin de bütün ülkelerin, uluslararası camianın terörle ortak mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Şimşek, "Hiçbir ülke tek başına terörle mücadelede başarılı olamaz. Ancak bütün dünya ortak bir çaba gösterir, samimi bir şekilde terörle mücadelede iş birliğine girişirse o zaman terörün kökü kazınır. Teröre giden, sebep olan o iklimi ortadan kaldırmamız lazım. Suriye ve benzeri gibi çatışma noktalarında, ülkelerin kısa vadeli manevraları, menfaatleri bir kenara bırakıp, bu işin köküne inmesi gerek ve mücadeleyi bu anlamda güçlü tutması lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Şimşek, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) hazırladığı Matrah Aşındırma ve Kar Kaydırma (BEPS) Eylem Planı'nın, G20 Liderler Zirvesi'nde karara bağlanacak olmasıyla ilgili de anlaşmanın hazır olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.