''İhracat büyümenin en önemli sürükleyicilerinden olacak''

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, "Öncü göstergeler ihracatın ithalattan daha hızlı büyüdüğüne işaret ediyor. 2017 yılında net ihracatın büyümenin en önemli sürükleyicilerinden biri olmasını bekliyoruz." dedi.

''İhracat büyümenin en önemli sürükleyicilerinden olacak''

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının 85. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurulu, Bankanın İdare Merkezi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. 

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, burada yaptığı konuşmada, öncü göstergelerin ihracatın ithalattan daha hızlı büyüdüğüne işaret ettiğini belirterek, "Ayrıca, Türkiye’nin küresel ihracattaki pazar payı artış eğilimini koruyor. Bu çerçevede 2017 yılında net ihracatın büyümenin en önemli sürükleyicilerinden biri olmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Çetinkaya, "Petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki kademeli yükseliş ithalatı artırırken, iç talepteki ılımlı seyir ve reel kurdaki değer kaybı ters yönde etki yapıyor. Bu çerçevede, 2017 yılında cari işlemler açığının GSYİH’ye oranının 2016 yılı seviyesine yakın, yüzde 4’ün altında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz." dedi.

Murat Çetinkaya, enflasyonun şubat ve mart aylarında çift haneye ulaşmasına yol açan temel unsurlarının, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisi ve 2016 yılındaki vergi artışları ile kur geçişkenliği olduğunu söyledi.

"Para politikasındaki sıkı duruşumuzu koruyacağız"
"Mevcut politikalarımızı enflasyon üzerindeki riskleri dengelemeye yönelik sıkı bir duruş olarak tanımlamaktayız." diyen Çetinkaya, şöyle konuştu:

"Para politikası kararları alınırken orta vadeli enflasyon görünümünü dikkate aldığımızı da hatırlatmakta fayda görüyorum. Bu nedenle enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşumuzu koruyacağız."

Çetinkaya, "Önümüzdeki dönemde gıda komitesinde sergilenen ortak kurumsal çabanın fiyat istikrarıyla ilişkili diğer yapısal alanlarda genişletilerek hayata geçirilmesi için gerekli adımların atılması planlanmaktadır." şeklinde konuştu.

Yakın dönemde açıklanan göstergelerin, 2017 yılı ilk çeyreğinde iktisadi faaliyette ılımlı bir seyir olabileceğine işaret ettiğini dile getiren Çetinkaya, şunları kaydetti:

"Bununla beraber, mal ihracatındaki güçlü artış eğiliminin devam edeceği, alınan tedbir ve teşviklerin yurt içi talebi destekleyeceği, belirsizlik algısında ve finansal koşulların sıkılığında iyileşme olacağı varsayımlarıyla yılın ikinci çeyreğinden itibaren iktisadi faaliyette kademeli bir toparlanma öngörüyoruz."

Merkez Bankasının 2016 kar dağıtımı
Bu arada, Merkez Bankasının 2016 yılı için dağıtıma tabi dönem karı 11,2 miyar lira olarak belirlenirken, bunun 6,4 milyar lirası Hazine Müsteşarlığına aktırılacak.

Vergi Usul Kanunu hükümlerine uygun dağıtıma tabi dönem karı 11 milyar 174 milyon 976 bin 769 lira olarak belirlenirken, bu tutar 2015 yılında 16 milyar 197 milyon 939 bin 356 lira düzeyindeydi. Söz konusu karın 1 milyar 625 milyon 60 bin 930 lirası kurumlar vergisi olarak ödenecek. Vergi karşılığı sonrası kar ise 9 milyar 549 milyon 915 bin 839 lira olarak öngörüldü.

Diğer dağıtımlar kapsamında 3,1 milyar lira ihtiyat akçeleri, 3 bin lira hissedarlar hissesi olarak ayrılırken, temettü miktarı 9 milyon 968 bin 620 lira oldu.

Hazine Müsteşarlığına aktarılacak tutar ise 2016 yılı için 6 milyar 410 milyon 950 bin 873 lira olarak belirlendi. Bu tutar 2015 yılında 9 milyar 303 milyon 12 bin 520 lira seviyesindeydi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.