"Huzur ve barış, ticari ortamı da zenginleştirecektir"

İslam ve Ticaret Hukukunun Günümüzdeki Meseleleri Kongresi Genel Sekreteri Bayyiğit:- "Türkiye'mizin başı sağ olsun. Ülkemiz bütün bu yaşananları hak etmiyor. Böyle dönemlerde dış düşmanlar başta olmak üzere, saldırılar düzenleyecekleri, kaos meydana geti

"Huzur ve barış, ticari ortamı da zenginleştirecektir"

KONYA (AA) - AYŞE BÜŞRA ERKEÇ - İslam ve Ticaret Hukukunun Günümüzdeki Meseleleri Kongresi Genel Sekreteri Mehmet Bayyiğit, son dönemdeki terör saldırılarına ilişkin, Türkiye'nin bu yaşananları hak etmediğini belirterek, "Problemler ve kaos ortamının ticari durumu da etkilememesi düşünülemez. Bir ülkedeki huzur ve barış, mutlaka ticari ortamı da zenginleştirecektir" dedi.

Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı da olan Prof. Dr. Bayyiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde meydana gelen terör olaylarını şiddetle kınadığını söyledi.

Türkiye'nin çok önemli bir kırılma noktasında bulunduğunu dile getiren Bayyiğit, ülkenin 2000'li yıllarda yakaladığı ivmenin sürdürülmesi gerektiğini bildirdi.

"Türkiye'mizin başı sağ olsun. Ülkemiz bütün bu yaşananları hak etmiyor" ifadesini kullanan Bayyiğit, "Böyle dönemlerde mutlaka dış düşmanlar başta olmak üzere, saldırılar düzenleyecekleri, kaos meydana getirecekleri bilinen hususlardı. Bunlara alet olmamak gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Bayyiğit, "Bir ülkedeki huzur ve barış, mutlaka ticari ortamı da zenginleştirecektir. Uluslararası alanda itibar kazandıracaktır. Problemler ve kaos ortamının ticari durumu da etkilememesi düşünülemez. O nedenle Türkiye'mizin en kısa zamanda huzura, barışa ihtiyacı var" değerlendirmesinde bulundu.

- "28 Şubat süreci pek çok faaliyetimizi engelledi"

Mehmet Bayyiğit, 15-18 Ekim'de Konya'da düzenlenecek "2. Uluslararası İslam ve Ticaret Hukukunun Günümüzdeki Meseleleri Kongresi"ne ilişkin de bilgi verdi.

Kongrenin ilkinin 19 yıl önce, iş dünyasının sorunlarına çözümler bulunması amacıyla gerçekleştirildiğini belirten Bayyiğit, şunları kaydetti:

"28 Şubat süreci pek çok faaliyetimizi engelledi. Böyle bir süreç yaşanırken bu tür kongrelerin yapılamayacağı ortaya çıktı. Bu nedenle İslam Hukuku Kongresi'ni uzun süre devam ettiremedik. Bu arada Müslüman dünyası ve iş dünyasının ciddi anlamda sorunları ve beklentileri çoğaldı. Kongrenin yenilenmesi konusunda ciddi istek oluştu. Konya, bu konuya sahip çıktı. Konya Ticaret Odası başta olmak üzere üniversitelerimiz de destek verdi. Böylesine hayati bir konunun sadece ülkemiz değil dünya Müslümanları açısından da gerekli olduğunu düşünerek, kongreyi yeniden düzenlemeye karar verdik. Bundan sonra da 4 yılda bir yapmayı planlıyoruz."

Bayyiğit, 2023'te de kongre düzenlemeyi planladıklarını anlatarak, "2023, Türkiye açısından çok önemli. Bu konuda Türkiye ekonomisine, barışına, kültürüne, iş dünyamıza ve sanayimize, ekonomi hayatımıza bir katkımız olursa kendimizi mutlu sayarız" dedi.

- Sonuç bildirgesi yayınlanacak

Bayyiğit, 6 oturumlu kongrede "yeni ticaret uygulamaları", "zekat", "faiz", "borsa" ve "sigorta" konularında, iş dünyasının sorunlarına çözüm bulunmaya çalışılacağını vurguladı.

Son oturumda sonuç bildirgesinin yayımlanacağını belirten Bayyiğit, ilim dünyasının, biriken problemleri çözmek zorunda olduğunu kaydetti. İlimin işlevinin bulunması gerektiğini dile getiren Bayyiğit, "Dolayısıyla bu problemler daha fazla birikmeden, periyodik olarak çözümlenmesinin toplumsal barışı sağlayacak bir etki oluşturacağına inanıyorum" ifadesini kullandı.

Kongreyi, dünya kenti Konya'da yapmaya karar verdiklerine işaret eden Bayyiğit, "Dünya Müslümanlarını Konya'da buluşturarak hem iktisadi alanda çözümler üretmeyi hem de kaynaşma ve yardımlaşmayı, dünya barışına katkı sağlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.