'Her marka için ayrı yol haritası geliyor'

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Turquality kapsamında desteklenmek üzere seçilecek her marka için ayrı 'Markalaşma Yol Haritası' oluşturulacağını bildirdi

'Her marka için ayrı yol haritası geliyor'

ANKARA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Turquality kapsamında desteklenmeyi talep eden hizmet sektörü kuruluşlarının kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutulacağını belirterek, "Seçilen kuruluşların eksik yönleri tespit edilecek ve bu doğrultuda stratejiler belirlenecek. Daha sonra her marka için ayrı ayrı 'Markalaşma Yol Haritası' oluşturulacak" dedi.

Zeybekci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, döviz kazandıran hizmet sektörünün Turquality programı kapsamına alınmasının uluslararası perspektifli bir "kurumsal dönüşüm" programı olduğunu belirtti. 

Programla hizmet sektöründe faaliyet gösteren küresel Türk markaları oluşturmayı hedeflediklerini anlatan Zeybekci, "Program kapsamında desteklenmeyi talep eden aday kuruluşlarımız detaylı bir değerlendirme sürecine tabi tutulacak. Seçilen kuruluşların eksik yönleri tespit edilecek ve bu doğrultuda stratejiler belirlenecek. Daha sonra her marka için ayrı ayrı 'Markalaşma Yol Haritası' oluşturulacak" diye konuştu.

Zeybekci, hizmetler sektörünün dünya ticaretinin yüzde 20'sini oluşturduğunu belirterek, dünyadaki toplam istihdamın da üçte birini teşkil ettiğini söyledi. 

Dünyadaki hizmet ihracatının 1980 yılından bu yana 10 kattan fazla artış göstererek 4,5 trilyon doları geçtiğini ifade eden Zeybekci, "Bugün Türkiye turizm, taşımacılık, inşaat ve telekomünikasyon hizmetleri başta olmak üzere, birçok sektörde dünyanın önde gelen hizmet ihracatçıları arasında yer alıyor. Geçen yıl itibarıyla, ülkemiz, 50 milyar doları aşan hizmet ihracatı ile dünyada 27'nci sırada yer almıştır. Uluslararası marka haline gelmiş dev şirketleri sayesinde dünya hizmet ihracatından ABD yüzde 14, İngiltere yüzde 7 ve Almanya yüzde 6 oranında pay alabilmeyi başarmış durumda" dedi. 

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.