“Her bölgede kiralık ev var”

Konya’da kiralık ev sorununun yaşanmadığını söyleyen Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, konut stoğu fazlası olduğuna dikkat çekti. Altınay, yapılacak metro ile her bölgenin değer kazanacağını vurgulayarak yatırım çağrısı yaptı

“Her bölgede kiralık ev var”

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, Konyalının istediği her bölgede kiralık ev bulabileceğini söyledi. Altınay, Konya’da konut eksikliğinin yaşanmadığını hatta stok fazlası olduğunun altını çizdi. Konya’da kiralık ev sıkıntısının öğrenci kayıt sezonunda, tayin ve atama dönemlerinde yaşandığını belirtti. Şu an konut sıkıntısının yaşanmadığını ifade eden Altınay, konut fiyatlarının da düştüğünü kaydetti. “Her evlenen ayrı eve çıkıyor” diyen Altınay, “Evlenen çiftler ailesinden ayrılarak kiraya çıkıyor. Daha sonra ev almaya çalışıyor. Kiralık ev bulma noktasında yaşanan sıkıntılardan biri de bundan kaynaklanıyor. Bunun yanı sıra Konya’ya gelen Suriyeliler var ve konut ihtiyaçlarını karşılamak zorundalar” diye konuştu. Konyalılara yatırım çağrısı da yapan Altınay, “Herkes bütçesi oranında konut satın almaya yöneliyor ve yatırım yapmanın tam zamanı. Konyalı, gayrimenkulün hangi sektörüne yatırım yaparsa yapsın kazanacak. Altında, dövizde inişli çıkışlı dönemler var. Konutta ise bu durum söz konusu değil. Gayrimenkul durağanlaşır ama hareketlilik kazandığı zaman 2-3 kat değer kazanır. Konyalı tarlasına, arsasına, iş yerine, bahçesine yatırım yapmasın” dedi.

“METRO İLE HER BÖLGE DEĞER KAZANACAK”

Selçuklu bölgesinin konutta daha değerli olduğunu aktaran Altınay, Meram ve Karatay’ın başa baş gittiğini söyledi. Konya’ya yapılacak metro ile bu ayrımın ortadan kalkacağına değinen Altınay, “Metro yapıldığı zaman Konya’nın her yeri aynı değerde olacak. Konya’nın her semti altın gibi değerli hale gelecek. Bu nedenle Konyalı yatırımını nereye yaparsa yapsın kazanacak” ifadelerini kullandı. Hükümetin konut vadelerinde yaptığı düzenlemeyi değerlendiren Altınay, “Hükümet, KDV oranlarının düşmesi, konut kredi faizlerinin aşağı çekilmesi, damga vergilerinin muaf tutulması gibi kararlar aldı. Bunun yanı sıra tapu harçlarının düşürülmesi de gündemde ve hayata geçtiği taktirde ihtiyacı olan daha rahat konut alacak. Kirada oturanlar 600-700 TL para ödemek yerine 800-900 TL ödeme yaparak ev sahibi olacak. Vadelerde 20 yıla kadar çıkartıldı. Genel anlamda bunun 15 yıl olmasını istiyoruz. 10 yıl da ödemekte zorlananlar var. 20 yıllık vadeler ise lüks konut grubunda uygulanıyor. 115 bin liralık evlerde 20 yıl vade yok. Hükümet buna da çözüm bulursa emlakta büyük bir hareketlilik olacak. Konyalı ise kira bedelinin 150 TL civarı fazla para ödeyerek ev sahibi olabilecek” şeklinde konuştu. (İlyas Şen)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.