Geline bilezik alabilen yok!

Geçmiş yıllarda gelinine 15 bilezik alabilen müşteriler, bugünlerde ayarı düşük, gösterişsiz iki bileziği zor alabiliyor.

Geline bilezik alabilen yok!

Siyasi belirsizlik ve artan terör nedeniyle oluşan güvensizlik dolar ve altına rekor kırdırdı. Altının gram fiyatı 109.94 lira ile son 4 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Dükkânına müşteri girmeyen kuyumcu şaşkın. Kuyumcular geçmiş yıllarda gelinine 15 bilezik alabilen müşterilerin şimdi ayarı düşük, gösterişsiz, iki bileziği zor aldığını söyledi.

BELİRSİZLİK ALTIN FİYATINI YÜKSELTTİ

Genel seçimin ardından hükümetin kurulamaması, artan terör olayları ve erken seçim hazırlıkları zaten yavaş olan piyasaları durma noktasına getirdi. Artan terör ve siyasi belirsizlik dolar ve altını yükseltti. Turizmden ihracata, tekstilden, altına her sektör olumsuz etkilendi. Çeyrek altının fiyatı son 20 günde 18 lira artarak 183 liraya ulaşınca, düğün mevsiminde kuyumculara müşteri girmez oldu.

SİFTAHSIZ DÜKKÂN KAPATIYORUZ

Kuyumcular da satıcılardan başka kimsenin dükkânlarına gelmediklerini ifade ederek şunları söyledi: "Siftahsız dükkân kapatıyoruz. İşler tamamen kesildi. İnsanların alım gücü azaldı. Geliniyle kuyumcuya gelen bir müşteri daha önce 15 bilezik alırdı. Şimdi hafif, gösterişsiz ve ayarı düşük iki bileziği zor alıyor. Satıcı olarak destek olamıyoruz, altında promosyon yok. Takıda, çeyrek altın yerine gram altın alınıyor. Altın borcu olanlar öteliyor. Kuyumcu çeyrek altından 3 lira kazanıyor ama iş olmuyor. Sermayeyi vitrine koyduk bekliyoruz. Sirkülâsyon satış olmadıkça zarardayız. Kuyumcularda satıcılardan başka kimse yok." (Mustafa Ekmekcioğlu)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.