“Geçimin ağırlığı artıyor”

Türk-İş Konya İl Temsilcisi Necati Kökat; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcama tutarı (açlık sınırı) Haziran 2015 ayı 1.337.66 TL olarak belirlendi.

“Geçimin ağırlığı artıyor”

Haziran 2015 ayı açlık ve yoksulluk sınırını değerlendiren Türk-İş Konya İl temsilcisi Necati Kökat; “TÜRK-İŞ’in yirmi sekiz yıldan bu yana, her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması çalışanların geçim koşullarını yansıtan önemli bir göstergedir. 

TÜRK-İŞ araştırmasına göre 2015 Haziran ayı itibariyle;  Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.337,66 TL,  Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.357,20 TL olarak hesaplanmıştır.

Özellikle sebze-meyvedeki ucuzlamanın etkisiyle mutfak enflasyonu aylık 1.18 oranında geriledi. Son oniki aylık artış ise yüzde 16.56 olarak belirlenirken, bir kişinin geçim maliyeti ise 1.627 TL olarak belirlendi. Dört kişilik ailenin açlık sınırı 1,338 TL, Yoksulluk sınırı 4.357 Tl oldu.

(Adnan Yıldırım)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler