Fed'in sessiz üyeleri faiz artışındaki belirsizliği artırıyor

Dünya ekonomisine yön veren ABD Merkez Bankası'nın çoklu karar alma mekanizması küresel piyasaları olumsuz etkileyebiliyor

Fed'in sessiz üyeleri faiz artışındaki belirsizliği artırıyor

WASHINGTON (AA) - ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin çelişkili açıklamaları, piyasaları zaman zaman dalgalandırsa da faiz artırımına ilişkin belirsizliği, aslında bu konuda sessiz kalan üyeler artırıyor. 

Dünya ekonomisine yön veren Fed'in kendine özgü çoklu karar alma mekanizması, bir taraftan para politikalarının daha demokratik şekilde belirlenmesini sağlarken, diğer taraftan küresel piyasaları olumsuz etkileyebiliyor.

Birçok ülkede para politikasına ilişkin resmi açıklamalar için sadece merkez bankası başkanını takip etmek yeterliyken; ABD'de takip listesine bölgesel Fed başkanlarının yanı sıra yönetim kurulu üyelerinin de eklenmesi gerekiyor. Çünkü, Fed’in para politikaları, 7 kişilik yönetim kurulu ile 5 bölgesel Fed başkanından oluşan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından oy çokluğuyla belirleniyor.

Birçok ülkede para politikasına ilişkin resmi açıklamalar, sadece merkez bankası başkanından gelirken, ABD'de Fed'in bölgesel başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin de söz sahibi olması küresel yatırımcıları zorluyor.

Öte yandan, yılın başından ortasına kadar faiz konusunda oldukça çelişkili açıklamalar yapan Fed yetkilileri, son zamanlarda daha net bir tutum takınmaya başladı. 

Son açıklamalarına göre, 17 üyeden 9'u faizlerin bu yıl bitmeden artırılmasını desteklerken, 3'ü sıkılaştırmanın ertelenmesini istiyor. Ancak 5 üyenin sessizliğini koruması, faiz artış zamanlamasına ilişkin belirsizliği tetikliyor.

Analistler ise kötü gelen istihdam verilerinin faiz artışına ekim toplantısıyla başlanma olasılığını ortadan kaldırdığı kaydediyor.
 

Anadolu Ajansı


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.