Evlenecek çiftlere altın kiralama yöntemi

Durumu iyi olmayan evlenecek çiftler altın kiralayarak düğün yapıyor. Düğün günü altınlarını takan çiftler düğünden sonra altınları tekrar kuyumcuya teslim ediyor.

Evlenecek çiftlere altın kiralama yöntemi

Batman'da evlilik hazırlığı yapan gençlerin altın alamaması üzerine kuyumcu esnafı altın kiralama yöntemine girdi. Kuyumcular tanıdık ve altın alamayan kişilere belirli bir ücret karşılığında altın kiralıyor. Düğün günü altınlarını takan çiftler düğünden sonra altınları tekrar kuyumcuya teslim ediyor.

"ALIM GÜCÜ OLMADIĞI İÇİN BÖYLE BİR YÖNTEME BAŞVURUYOR"

Batmanlı kuyumcu esnafı Mehmet Cantunç,  Batman'da işsizliğin had sefada olduğunu ve evlenecek gençlerin altın alacak gücü olmadığı için düğün günü için altın kiraladıklarını belirterek, "Millet özel günleri ve düğünlerinde altın takıp fotoğraf çektirmek istiyor. Ama alım gücü olmadığı için kuyumculardan altın kiralıyorlar. Daha önce günde en az 4 kilogram altın satarken şimdi ayda ancak 4 kilogram satabiliyoruz. Bunun nedeniyse vatandaşların satın alma yerine altını kiralamayı tercih etmesidir. Özellikle FETÖ operasyonundan sonra çok kişinin işsiz kalması ve  Batman'daki işsizliğin tırmanması vatandaşın alım gücünü de etkiliyor. Bundan dolayı vatandaş altın kiralama yöntemine gidiyor. Altın şu anda alıcı bulmuyor kiralama yöntemi daha mantıklı geliyor. Altın kiralamak isteyen vatandaş 300 gram almak istediğinde 30-40 bin liralık senet imzalatıyoruz. Ama kuyumcular tanımadıkları kişilere altın kiralamıyor. Kuyumcu esnafı bu kiralama işinde 500 ile bin lira arasında para kazanıyor" dedi.

SADECE TANIDIĞA VERİYORLAR

Sözlü olan ve düğün hazırlıkları yapmak için kuyumcuya gelen Enes Demir isimli genç ise, altın fiyatlarının yüksek olmasından dolayı evlenemediğini belirterek, altın kiralamayı durumuma göre daha uygun gördüğünü söyledi.

Şerif  Ekinci isimli kuyumcu ise "Milletin altın almaya gücü yetmediği için müşteriler altın alma yerine kiralama yönetmene gidiyor. Kiralama yönteminde ucuz bir miktar kar alıyoruz. Bir set ve 4-5 burmalı bilezik alıyorlar. 200-250 lira arasında kira alıyoruz. Ancak herkese vermiyoruz sadece tanıdık ve eş dosta kiralıyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.