Ev sahipleri dikkat! EKB’si olmayan evler satılamayacak

1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yapılan binalarda zorunlu olarak alınan EKB (Enerji Kimlik Belgesi)’nin mevcut binalar için 2017 yılının Mayıs ayına kadar alınması gerekiyor. Aksi takdirde bina ve dairelerin alım, satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak

Ev sahipleri dikkat! EKB’si olmayan evler satılamayacak

Enerjinin daha verimli kullanılması için hem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yoğun çalışmaları bulunuyor. 2007 yılında yayımlanan ‘Enerji Verimliliği Kanunu’ ve 2008 yılında yayımlanan ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ ile yeni yapılan binalar, 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren zorunlu olarak EKB (Enerji Kimlik Belgesi)’yi almaya başladı. Mevcut binalar ise 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi’ni almak zorunda.

2017 YILININ MAYIS AYINA KADAR ALINMASI GEREKİYOR

Konuyla ilgili vatandaşlara önemli uyarılarda bulunarak “Enerji Kimlik Belgesi’ne dikkat çeken Makine Mühendisleri Odası (MMO) Konya Şube Başkanı Ömer Erdoğan Duransoy, şu ifadelere yer verdi: “Enerji Kimlik Belgesi dediğimiz belge, evleri A enerji sınıfı ile G enerji sınıfı arasında sınıflandırıyor. Yani binaların enerji tüketimi A ile G arasında sınıflandırılacak. Tabii bu sınıflandırılma yapılırken evler baştan sona inceleniyor. Hem yalıtım olarak, hem elektrik gideri olarak, hem su gideri olarak evde enerji adına ne kullanılıyorsa hepsi inceleniyor. İncelemenin sonucunda ortaya çıkan evin enerji seviyesine göre Enerji Kimlik Belgesi veriliyor. Bu verilen kimlik belgesi ise 10 yıl geçerli.”

EKB’Sİ OLMAYAN BİNALARIN ALIM, SATIM VE KİRALAMA İŞLEMİ YAPILMAYACAK

2011 yılından sonra yapılan yeni binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB)’nin alınmasının zorunlu olduğunu ifade eden Duransoy şunları kaydetti: “Eski binalarda yani 2011 yılından önce yapılan binalarda EKB’nin alınması gibi bir zorunluluk yoktu ama bu binalara da 2017 yılının Mayıs ayına kadar EKB’nin alınması zorunluluğu getirildi. Binaların enerji sınıfları, tüketici için bir değerlendirme kriteri haline geldi. Eğer bu “Enerji Kimlik Belgesi” alınmazsa, bina ve dairelerin alım, satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak. Yani kişi evini kiraya veremeyecek, evini satamayacak ve eviyle ilgili hiçbir resmi işlem yapamayacak. 10 yıl geçerliliği olan bu belgenin bir kopyasının her türlü alım, satım ve kiralama işleminde karşı tarafa verilmesi gerekiyor. Vatandaşlar, Enerji Kimlik Belgesi’ni, Makine Mühendisleri Odası, Enerji Kimlik Mühendisleri ya da yöneticilerinden alabilirler.” (Kader Eşiyok) 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler