“Ette KDV oranı yüzde 1'e düşürülmeli”

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan, et fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Ette KDV oranı yüzde 1'e düşürülmeli”

Karamercan, kasapların toptan et alımlarında yüzde 1 olarak uygulanan KDV oranının perakende satışlarda yüzde 8 uygulanmasına son verilmesinin et fiyatlarına olumlu yansıyacağını söyledi.

KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, "Toptan et satış fiyatlarında uygulanmakta olan yüzde 1'lik KDV oranı perakende satış fiyatlarında da uygulanmalı" dedi. Et fiyatlarındaki artışı frenlemenin yolunun KDV'nin yüzde 1'e indirilmesinden geçtiğine de dikkat çeken Başkan Karamercan, "Daha önceki yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda KDV oranlarında değişikliğe gidilmesi fiyatların aşağı inmesinde büyük rol oynandı. En önemlisi sıkıntı yaşayan birçok sektöre bu şekilde hareketlilik geldi. Şimdi aynı uygulama başta et fiyatları olmak üzere süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında da uygulanmalıdır" şeklinde konuştu.

"Et fiyatları 3-4 TL aşağı çekilir"
KDV oranlarında yapılacak yeni düzenleme ile sıkıntıda olan bir sektörün satışlarının yükselmesinin ekonomiye de katkı sağlayacağını vurgulayan Başkan Karamercan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sebeple perakende et satışında KDV yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi konusunda çalışma yapılmasını talep ediyoruz. Et sektöründe yaklaşık 8 yıldır sıkıntılı bir dönem yaşanmaktadır. Vatandaşın geliri ve satın alma gücünü göz önünde bulundurularak yapılacak düzenleme ile sektörün satış konusunda yaşadığı sıkıntıların aşılmasına katkı sağlayacaktır. Kasap esnafının et satış miktarını artırmak ve vatandaşın daha fazla et yemesini sağlamak için KDV oranında düzenleme artık kaçınılmaz. En önemlisi çocukların gelişimde et, süt ve yumurtanın büyük öneminin olduğu unutulmamalıdır. Bu indirim bütçe kaynaklarını fazla bir yük getirmeyecektir. Türkiye'deki et üretiminin perakende satışa konu olan kısmı yüzde 40 civarındadır. KDV oranının yüzde 1'e indirilmesi perakende satışlardaki et fiyatlarına yaklaşık 3-4 TL indirim olarak yansıyacaktır. Böylece vatandaşın ete ulaşımı kolaylaşacaktır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.