Etin ateşi düşmüyor

Ülkemizde et fiyatlarının yanına yaklaşılmıyor. Vatandaş hükümetten gelen etin ucuzlayacağı haberini alsa da evdeki hesap çarşıya uymuyor

Etin ateşi düşmüyor

Et ve Süt Kurumu tarafından 22.5 liraya kasaplara satılacağı bildirilen Karkas etin fiyatı düşmedi. Aksine geçen hafta 25 liraya satılan et şu anda 26 liraya müşteri buluyor. Hükümet tarafından düğmeye basıldıktan sonra et fiyatlarının düşeceği beklentisi şuan da piyasada karşılığını bulmamış gibi görünüyor. 

UCUZLAYACAK DENİLDİ, ZAM GELDİ! 
Diğer yandan sadece evine et götüremeyen vatandaş değil, işin içindeki kasaplarda et fiyatlarının yüksek olmasından memnun değil. Kasap dükkanı olan Bahadır Ağçıl, “Etin ucuzlayacağı ile ilgili bizde duyum aldık. Ancak gerçekleri söylemek gerekirse biraz zor gibi görünüyor. Etin piyasası serbest olduğu için Et ve Süt Kurumu veya başka yerlerden et alınabiliyor. Tek bir alım merkezi yok. Karkas et kemikli et diye biliniyor. Ürünün fiyatı düşmesi beklense de aksine geçtiğimiz hafta 25 lira olan bu et şu an 26 lira. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık. Zam yapmak istemiyoruz. Fakat maliyetlerimiz fazla. Etin fiyatı belki daha sonra düşecek ama şu anda görünür de bir durum yok” dedi.

“BEYAZ ET TÜKETİYORUZ”
Vatandaş ise et fiyatlarının yüksek olmasına alıştı. Ömer Tankut, “Et fiyatlarının yüksek olmasına artık şaşırmıyoruz. Basından sürekli et fiyatlarının düşeceği ile ilgili haber okusakta kasaba gittiğimizde ödediğimiz para değişmiyor. Biz de çözüm olarak beyaz et tüketiyoruz. Unuttuk demeyim ama özel davetler haricinde eve et almıyoruz. Bu arada Kurban Bayramı’da yaklaşıyor. Gerekirse biraz daha bekleriz ” diye konuştu.

“İNEKÇİLİĞE TEŞVİK EDİLMELİ”
İşletmeci Halil Koç, “Ülkemizde besicilik için gerekli şartlar olsa da bu durumu yeterince kullanmadığımızı düşünüyorum. Piyasada etli mal sorunu var. Dışarıdan et getirerek istenilen fiyatlara ulaşamayız. Kendimizin üretmesi gerekiyor. Büyükbaş hayvancılığa teşvik edilip, sütü de değerli alırsak etin hareketini düşürebiliriz” dedi. (Ufuk Kendirci)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.