Eti Maden'in yatırımları hız kesmeyecek

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Akgündüz, kurumun yeni yatırımlar yapacağını belirterek, "2016 yılı bor kimyasalları üretim kapasitemiz 2 milyon 708 bin ton seviyesine yükselecek" dedi

Eti Maden'in yatırımları hız kesmeyecek

ANKARA (AA) - Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Recep Akgündüz, kurumun pazar payını korumak için yeni yatırımlar yapacağını belirterek, "2016 yılı bor kimyasalları üretim kapasitemiz 2 milyon 708 bin ton seviyesine yükselecek" dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Akgündüz, Türkiye'nin dünyadaki bor rezervlerinin yüzde 75'ine sahip olduğunu ve Eti Maden İşletmelerinin pazar payının da 2014 sonu itibarıyla yüzde 50'ye yükseldiğini dile getirdi.

Akgündüz, Eti Maden İşletmelerinin 2023'te bor kimyasalları üretim kapasitesini 5,5 milyon ton, ihracatını da 2,5 milyar dolar seviyesine çıkarma hedefi doğrultusunda çalıştıklarını ifade ederek, şöyle dedi:

"Geçen yıl dünya bor tüketimi 4,2 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Kuruluşumuz 2,1 milyon ton ürün satışı gerçekleştirerek pazar payını yüzde 50'ye çıkardı. 2014 yılı bor ihracat tutarı 871 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk 6 ayında 974 bin ton bor kimyasalı üretimi yaparken, 414 milyon dolarlık satış hasılatı gerçekleştirdik. Yıl sonu itibarıyla 880 milyon dolar ihracat olmak üzere toplam 910 milyon dolar bor satış hasılatı hedefliyoruz. Satışlarımızın yüzde 97'sini ihracat, yüzde 3'lük kısmını ise iç pazar oluşturuyor."

- "Yatırımlar 2023 hedeflerine yaklaştırıyor"

Akgündüz, borun ikame edilebilir bir ürün olduğunu ve bu yüzden pazarın taleplerine anında cevap verebilmenin müşteriyi kaybetmemek açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Dünya bor ticaret hacminin yıllık 2-2,5 milyar seviyesinde gerçekleştiğini anımsatan Akgündüz, şöyle devam etti:

 "Pazar sınırsız bir pazar değil ama tesis kapasitesinin mevcut pazardan biraz daha fazla olması gerekiyor ki ani taleplere karşı veya gelişen durumlara karşı hazırlıklı olunsun. Piyasadan size ürün talebi olduğu zaman bekletemezsiniz. Bor teknik olarak ikame edilebilir bir ürün olduğu için sizin müşteri talebini anında karşılamanız gerekiyor. Müşterinin talebini anında karşılayamadığınızda ya rakibe giderler yada bor kullanımından vazgeçerek ikame ürünlere dönerler."

Akgündüz, bu yüzden pazarda oluşacak fırsatları değerlendirebilmek için yeni ve modern teknoloji ile yatırımlar yapacaklarını aktardı.  

2023 hedeflerine dikkati çeken Akgündüz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"2015 Yılı Yatırım Programında yer alan Eskişehir-Kırka'daki yıllık 500 bin ton kapasiteli V. Boraks Pentahidrat Tesisimiz, 12 bin ton kapasiteli Susuz Boraks Tesisimiz ve Balıkesir-Bandırma’daki 10 bin ton kapasiteli Çinko Borat Tesisimiz önemli projelerimiz arasında. Bu projelerden; V. Boraks Pentahidrat ve Susuz Boraks Tesislerinin 2015 yılında, Çinko Borat Tesisinin ise 2016 yılı içerisinde tamamlanması ile birlikte 2016 yılı bor kimyasalları üretim kapasitemiz 2 milyon 708 bin ton seviyesine yükselecek. Öte yandan, borik asit üretimine girdi olan sülfürik asit ihtiyacını karşılamak üzere yıllık 350 bin ton kapasiteli sülfürik asit tesisimiz için 2016 yılı yatırım programı teklifinde projeye yer verdik. Tesisin 2018 yılında devreye alınmasını planlıyoruz."

Akgündüz ayrıca, Bigadiç'te yeni tesis yatırımları ile 2023 hedeflerine biraz daha yaklaşılacağını ve Eti Maden İşletmelerinin Türkiye'deki istihdama katkı yapmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

- "Güney Amerika ve Afrika özel ürün istiyor"

Eti Maden İşletmelerinin geçen yılki ihracatının yüzde 57'sinin Asya ülkelerine, yüzde 23,7'sinin Avrupa'ya ve yüzde 17,5'inin de Amerika'ya yapıldığı bilgisini paylaşan Akgündüz, Asya bölgesine yapılan ihracatın yüzde 45'ini Çin'in oluşturduğunu vurguladı.

Akgündüz, Güney Amerika'ya tarım sektöründe gübre amacıyla kullanılmak üzere ürünler göndermeye başladıklarını ve Afrika'dan da özel gübre ürünleri talep edildiğini belirtti. "Güney Amerika ve Afrika bizim için yeni pazarlar" diyen Akgündüz, bu pazarlarda özellikle gübre sektöründe önlerinin açık olduğunu dile getirdi.

 

 

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler