Eti Alüminyum'da iş bırakma eylemi

Konya’nın Seydişehir ilçesinde kurulu bulunan Eti Alüminyum A.Ş. bünyesindeki Bayavşar Kömür İşletmelerinde çalışan 100 işçi, sendikal örgütlenmelerine izin verilmediği gerekçesiyle süresiz iş bıraktı.

Eti Alüminyum'da iş bırakma eylemi

Türkiye Maden-İş Sendikası Konya Şubesinin sendikalaşma faaliyeti yürüttükleri için 16 işçinin işveren tarafından Seydişehir dışındaki iş yerlerine gönderildiğini iddia eden Bayavşar Kömür İşletme işçileri bu arkadaşlarını tekrar iş yerlerine dönünceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı. Bugün işbaşı yapmayan ve iş yeri önünde topluca süresiz iş bırakma eylemini başlatan işçiler adına konuşan Türkiye Maden-İş Sendikası Konya Şube Başkanı Yıldırım Beyazıt Çetin, “Biz, arkadaşlarımızla geçen ay bir örgütlenme faaliyetinde bulunduk. Arkadaşlarımız çoğunluğu sağlayabilecek şekilde üye oldu. Tabi bunu işveren duyar duymaz 16 tane baş çeken diyebileceğimiz arkadaşlarımızı il dışında saçma sapan görevlere verdi. Örneğin; İstanbul havalimanı, Artvin, Çankırı, Rize gibi değişik yerlere üçer, beşer kişi görevlendirme yaptılar. Bu tamamen sendikal oluşumu engellemek içindir. Arkadaşlarla biz karar aldık, bu 16 arkadaşımızı göndermeyeceğiz” dedi.
İşçilerin sendikalaşma nedeni ile şehir dışına gönderilmek istendiğini savunan Çetin, “İşverenimiz sendikaya baskı yapma metodunu seçti ancak biz arkadaşlarımızı göndermeyeceğiz. Şuan iki vardiyaya hiçbir arkadaşımız girmeyecek. Bizim istediğimiz bu arkadaşlarımızın burada işlerine devam etmeleridir. Biz, iş yerlerimize dönerek çalışmaya başlayacağız” şeklinde konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.