Enerjide milyar dolarlık yatırımlar sürecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alaboyun:- "Mega projelerimiz; Akkuyu Nükleer Santrali 20 milyar dolar. Sinop 22 milyar dolar. Üçüncü bir santral neredeyse 25 milyar dolara mal olacak"

Enerjide milyar dolarlık yatırımlar sürecek

KONYA (AA) - ABDULLAH DOĞAN - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, "Mega projelerimiz; Akkuyu Nükleer Santrali 20 milyar dolar. Sinop 22 milyar dolar. Üçüncü bir santral neredeyse 25 milyar dolara mal olacak" dedi.

Alaboyun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2023 yılı enerji hedefleri doğrultusunda büyük yatırımların devam ettiğini söyledi.

Türkiye'nin enerji çeşitliliğinde farklı alanlara yönelmesi gerektiğine işaret eden Alaboyun, "Doğalgaz, kömür, nükleer, hidroelektrik ve yenilenebilir enerji, bunlar olmalı ama bizde daha nükleer yok. Akkuyu Nükleer'le bu işe başladık. Mersin Akkuyu'da liman yapılıyor. Üretim ve inşaat izniyle ilgili çalışmalar devam ediyor" diye konuştu.

Alaboyun, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinin Ruslar tarafından yapıldığını anımsatarak, Rusların enerjinin üretileceği nükleer merkezi için Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna müracaatta bulunduklarını, bunun da biraz zaman alacağını ifade etti.

- "Mega projeleri 2023'e kadar planlamaya çalışıyoruz"

İkinci bir nükleer santralin Sinop'a kurulacağını hatırlatan Alaboyun, buradaki projeyle ilgili Japonlarla sözleşme imzalandığını aktardı.

Alaboyun, her iki projenin de aynı üretim teknolojisine sahip olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Nükleerde farklı üretim teknolojisi istemiyoruz. Farklı üretim teknolojisi olursa farklı sektörler olması lazım. Yan sanayinin, bununla ilgili teknik birikimin, kapasitenin ve mühendis birikiminin de tek bir sektörde olmasını istiyoruz. Çünkü dünyada bir iki tane değişik nükleer santral reaktör sistemi var. Bizim asıl amacımız bunun tek tipine yönelmek. Mega projelerimiz; Akkuyu Nükleer Santrali 20 milyar dolar. Sinop 22 milyar dolar. Üçüncü bir santral neredeyse 25 milyar dolara mal olacak. Afşin-Elbistan termik santrallerimiz var. Her biri 8'er milyar dolarlık farklı farklı projeler. Karapınar'da kömüre 10-15 milyar dolar yatırımımız olacak. Yine burada zaman içerisinde 4 milyar dolar civarında güneş santrali yatırımı olacak. Mega projeleri 2023'e kadar planlamaya çalışıyoruz."

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.