Enerji üretiminde dev adım

Kömürden elektrik enerjisi elde edebilmek için Karapınar – Ayrancı kömür sahası, 2019 yılında yatırımcıların hizmetine açılıyor.

Enerji üretiminde dev adım

Son dönemlerde kömür, Türkiye’nin en büyük enerji kaynağı olarak gösteriliyor. Bu yüzden enerji yönetimi, elektrik üretiminde kömürün payını arttırmak istiyor. Kömürden enerji elde edebilmek için ise Karapınar- Ayrancı kömür sahası, 2019 yılında yatırımcılara açılaması planlanıyor.

KARAPINAR – AYRANCI KÖMÜR SAHASI YATIRIMCILARA AÇILACAK

Kömürden elektrik üretmek amacıyla 2015-2019 stratejik Planı’na yer alan bilgilere göre;  ekonomik olarak görülmeyen ve yatırımın yapılmayacağı sahalardaki rezervler, özel sektöre belli bir ücret karşılığında kiralanacak. Bu yüzden Afyonkarahisar- Dinar ve Eskişehir- Alpu’daki rezervlerin bulunduğu sahalar, gerekli olan çalışmaların ardından yatırımcıların hizmetine açılacağı gibi Karapınar- Ayrancı, Tekirdağ- Çerkezköy ve İstanbul- Çatalca’daki kömür sahalarının da yatırımcıların hizmetine açılması hedefleniyor.

HEDEFLER OLDUKÇA DİKKAT ÇEKİYOR

Kömürden elektrik üretmek, enterkoneksiyon kapasitesinin 2 katına çıkarılması ve yerli enerji üretim faaliyetlerinin artırılması gibi önemli hedeflerin yer aldığı 2015-2019 stratejik Planı’nda; doğalgazın elektrik enerjisi üretimindeki payının dönem sonuna kadar yüzde 38 seviyelerine indirilmesinin hedeflenmesi ise dikkat çeken diğer önemli amaçlardan biri olarak ön plana çıkıyor. 

İHTİYACIN YÜZDE 42’Sİ KÖMÜRDEN KARŞILANACAK

Aynı zamanda 2019 yılı sonuna kadar yerli petrol, doğalgaz arama ve üretim faaliyetleri öngörülürken, elektrik ihtiyacının yüzde 29’u kömürden karşılanarak bu rakamın yüzde 42’ye çıkarılması hedefleniyor. (Kader EŞİYOK)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler