Elektrikte kampanyalar dönemi başlayacak

CLK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ Genel Müdürü Gümüşlü, elektrik piyasasının gelişmesinin tüketici lehine sonuçlar doğuracağını söyledi

Elektrikte kampanyalar dönemi başlayacak

ANKARA (AA) - CLK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aylık elektrik faturası 130 liranın üzerinde olan tüketicilerin serbest tüketici haklarından faydalandığını hatırlattı.

2015 yılı için 4 bin kilovatsaat olarak belirlenen serbest tüketici limitinin sıfırlanmasının hem müşteriler hem de firmalar açısından istenen bir durum olduğuna dikkati çeken Gümüşlü, "Elektrikte tüketici limitinin 2016’da sıfırlanması planlanıyor. Bu limitin sıfırlanması piyasanın liberalleşmesi açısından kritik bir eşik olacak. Aboneler aynı bir telefon kullanıcısı gibi istediği tedarikçiden elektrik alma hakkına sahip olacak. Dolayısıyla tüm şirketler organizasyonu buna göre yapılandırmaya çalışıyor. Dünyada serbest tüketici limitinin sıfırlandığı ülkeler var. Bu ülkelerde yüzde 70-80 oranında tüketici tedarikçisini değiştirmiş. Burada da şirketlerin sağlayacağı yan hizmetler öne çıkıyor" diye konuştu.

Piyasada fiyatın yanında müşteriyi çekecek katma değer hizmetlerinin önem kazanacağını ifade eden Gümüşlü, "Elektrik fiyatlarını belirleyen bir mekanizma var. Tek başına bir satış şirketinin fiyatı belirlemesi mümkün değil. Firmalar serbest tüketicilerin kendilerini seçmesi için yan hizmetler, kampanyalar, asistan hizmetleri sunmak için yoğun bir hazırlık içerisinde. Sektörde bankacılar, GSM şirketleri gibi hizmet anlayışı ve yan ürünler yaratmak için hepimiz çalışıyoruz. Bu piyasaların gelişmesi tamamen müşteri lehine olacaktır. Müşterinin 10 kazandığı yerde tedarikçi 0,1 kazançlara razı şekilde hayatına devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Gümüşlü, serbest tüketicilerin tedarikçileri ile imzalayacakları kontratları iyi incelemeleri yönünde uyarıda bulunarak, tedarikçilerde sürdürülebilirlik kriterine çok dikkat edilmesi gerektiğini aktardı.

Muhabir: Nuran Erkul - Barış Sağlam

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.