Depremden etkilenen 5 ilde mücbir sebep hali 31 Mayıs'a uzatıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde mücbir sebep halinin 31 Mayıs 2024 tarihine kadar uzatıldığını duyurdu.

Depremden etkilenen 5 ilde mücbir sebep hali 31 Mayıs'a uzatıldı
Yayınlanma:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde mücbir sebep halinin 31 Mayıs 2024 tarihine kadar uzatıldığını duyurdu.

Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Depremden etkilenen illerimizde vatandaşlarımıza desteklerimizi sürdürüyoruz. Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki işyerleri ile primini kendi ödemekle yükümlü sigortalıların 06.02.2023 tarihinden önce ödeme süresi dolmuş mevcut prim borçları ile 2023 yılının tamamı ve 2024 yılı Ocak, Şubat, Mart aylarına ait prim borçlarının ödeme süresini 31.05.2024 tarihine erteliyoruz. Ayrıca, bu il ve ilçelerde afet kapsamında yer alan işveren, sigortalı ve hak sahiplerinin 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamındaki başvurularını 31.07.2024 tarihine kadar yapabilmesine ve borçlarının ilk taksitini, başvuruyu takip eden ay sonuna kadar, diğer taksitlerini ise bu taksiti takip eden aylık dönemler hâlinde ödeyebilmesine imkan sağlıyoruz" dedi.

ALINAN KARARLAR NE ANLAMA GELİYOR?

Alınan kararlar kapsamında, depremden etkilenen 5 ilde işyerleri ile primini kendi ödemekle yükümlü sigortalıların 06.02.2023 tarihinden önce ödeme süresi dolmuş mevcut prim borçları ile 2023 yılının tamamı ve 2024 yılı Ocak, Şubat, Mart aylarına ait prim borçlarının ödeme süresi 31 Mayıs 2024 tarihine kadar uzatıldı. Bu, söz konusu işyerlerinin ve sigortalıların bu borçları için ödemelerini 11 ay daha erteleyebilmeleri anlamına geliyor.

Ayrıca, bu il ve ilçelerde afet kapsamında yer alan işveren, sigortalı ve hak sahiplerinin 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamındaki başvurularını 31 Temmuz 2024 tarihine kadar yapabilmelerine ve borçlarının ilk taksitini, başvuruyu takip eden ay sonuna kadar, diğer taksitlerini ise bu taksiti takip eden aylık dönemler hâlinde ödeyebilmesine imkan sağlandı. Bu, söz konusu kişilerin yapılandırmadan yararlanabilmelerine ve borçlarını daha uzun vadede ödeyebilmelerine olanak tanıyacak.

KARARLARIN ETKİLERİ NE OLACAK?

Alınan kararlar, depremden etkilenen 5 ildeki işyerlerinin ve sigortalıların mali yükünü azaltacak ve bu kişilerin faaliyetlerini sürdürmelerine yardımcı olacak. Ayrıca, yapılandırmadan yararlanma imkanı tanıyan karar, söz konusu kişilerin borçlarının daha kolay ödenmesini sağlayacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.