"Çubuk Turşuculuk Sektörü İstihdam Analizi Projesi" tamamlandı

ANKARA (AA) - Çubuk Belediyesi ile Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi tarafından hazırlanan ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından destek...

"Çubuk Turşuculuk Sektörü İstihdam Analizi Projesi" tamamlandı

ANKARA (AA) - Çubuk Belediyesi ile Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi tarafından hazırlanan ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından destek verilen "Çubuk Turşuculuk Sektörü İstihdam Analizi Fizibilite Projesi"nin kapanış toplantısı yapıldı.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'ndeki toplantıda konuşan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, proje kapsamında hazırlanan analiz raporunun sektör açısından çok verimli olacağına inandığını söyledi.

Hem sektörün hem de yeni yetişen neslin istihdam sorununu çözecek adımlar atılması gerektiğini belirten Acehan, şöyle konuştu:

"Çubuk turşusunu bozmadan yeni pazarlar açarak, gençlerimizi de bu alanda yetiştirerek istihdam sorununu da çözerek, turşu sektörü üzerinden yol almaya devam etmeliyiz. Bununla alakalı festivalimiz, derneğimiz var ama bunu yaparken özellikle ev turşusu ve fermente özelliğini devam ettirerek turşuculuk sektöründe ilerlememize devam ettirmeliyiz. Daha büyük pazarlara ulaşacağız diye bu işi fabrikasyon modeline dönüştürürsek kalitemizi bozarız. Hazırlanan rapor da bu konuda bizlere çok güzel bir ışık tutuyor."

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Sarıgül de projeyi incelediğini ve beğendiğini ifade etti.

Projenin Çubuk Belediyesi tarafından hazırlandığını ve Ankara Kalkınma Ajansının projeye yüzde 90 oranında destek verdiğini aktaran Ankara Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Muhammed Seyid Pehlivan ise yeni projelere de destek olacaklarını anlattı.

Özellikle yeni yatırımcıların çok rahat bir şekilde yararlanabileceği bir raporun hazırlandığına değinen Pehlivan, "Ünü Türkiye geneline yayılan ve ilçede ciddi bir gelir kaynağı olan Çubuk turşuculuğunun daha fazla gelişmesi için proje kapsamında hazırlanan Çubuk Turşuculuk Sektör ve İstihdam Analiz Raporu paydaşların da katkısı ile bir yol haritası ortaya koymuştur. Bu yol haritasının tüm paydaşlar tarafından sahiplenilerek sektörün büyümesi için yapılacak çalışmaların sistemli bir zeminde yürütülmesi çok önemlidir" diye konuştu.

Daha sonra sırayla sektör temsilcileri de söz alarak, rapor hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.