Çiftçimizin yüzü gülecek

Geçtiğimiz günlerde açıklanan buğday fiyatlarının çiftçiler açısından makul olduğunu belirten Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, bu senenin rekolte ve fiyat açısından verimli bir yıl olacağını söyledi.

Çiftçimizin yüzü gülecek

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının prim ve diğer desteklerle birlikte buğday fiyatını 989 liraya yükseldiğini belirterek, fiyatın çiftçiler açısından olumlu bir rakam olduğunu ifade etti. 

“22 MİLYON TONUN ÜZERİNE ÇIKACAK”

Meram Ziraat Odası Başkanı Ataiyibiner, “Fiyat olarak enflasyonun altında kalmayacak ve girdilik maliyetleriyle değerlendirdiği zaman düşük bir fiyat olmadığı ve bunun rekoltenin de yüksek olması beklenen, hatta rekoltenin son yıllara veya Türkiye rekoltesinin en yüksek rekoltesinin hasat olacağı bir yıl olarak tahmin ediyoruz. 2011 rekoltemiz geçtiğimiz yıllardaki en yüksek rekoltemiz 22 milyon ton buğdayda. Bu yıl inşallah 22 milyonun üzerine çıkacağız buğdayda. Tahıl üretimin de Türkiye yeni rekolteye inşallah bu yıl sahne olacak” dedi.  

“ÇİFTÇİMİZ RAHATLADI”

Fiyatları değerlendirdiğimiz de rekoltenin bol olmasından dolayı iki unsurun olduğunu belirten Ayaiyibiner, “Bir rekoltenin yüksek olmasından dolayı ve fiyatların iyi olmasından dolayı ve en önemlisi de girdi maliyetlerinin bu yıl biliyorsunuz mevsimsel olarak yağışlar, lokal olarak ülkemizin her yerinde genel olarak ve periyodik olarak da mevsim normallerinin üzerinde yağışlar yaşadık. Tabi bunun yanında yağışların çiftçiyi ekonomik olarak rahatlatması söz konusu. Hem kuru alanlarda rekolte artışı hem de sulu alanlarda en az bir veya iki sulama maliyetini aşağıya çekti. Sulama ihtiyacı duymadı çiftçimiz. Bu da maliyet olarak çiftçimizin cebine yansımız oldu” ifadelerini kullandı.

(Adnan YILDIRIM)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.