Çiftçiler TKDK desteğiyle ileri teknolojiden faydalanacak

TKDK, tarımsal üretimde kullanılan makinelerin kiralanmasına imkan sağlayan makine parklarına destek verecek

Çiftçiler TKDK desteğiyle ileri teknolojiden faydalanacak

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK), tarım aletlerini kiralama yöntemiyle çiftçilere kullanma imkânı sunan makine parkları sektörünün yaygınlaşmasına destek vereceği bildirildi. TKDK Proje Hizmetleri Genel Koordinatörü Adnan Uzunpınar,

Avrupa'daki çiftçilerin büyük makineleri satın almak yerine ekipman garajlarından kiralama yoluyla makineleri kullanarak işlerini hallettiğine dikkati çekti. Uzunpınar, Türkiye'de ise tarımsal işletmelerin küçük boyutta olduğuna işaret ederek, çiftçilerin tarım aletlerini satın alarak veya komşusundan karşılıklı takas şeklinde kullandığını aktardı.

YATIRIMCILARA YÜZDE 65 HİBE VERİLECEK

TKDK'nin bunu daha profesyonel ve modern hale getirmek üzere çağrıya çıktığını anlatan Uzunpınar, şöyle konuştu: "En üst teknolojiyle donatılmış modern makine ekipmanlarını alarak, bunları çiftçilerin hizmetine sunacak yatırımcılara yüzde 65 hibe vereceğiz. Makine parkı için gerekli olan alet ve ekipmanları, garajın kurulumu ve inşasında, harcamaların yüzde 65'ini bizden alacak. Kendinden yürüyen motorlu araçlar destek kapsamında değil. Traktör ve biçerdöver desteği için Avrupa Birliği komisyonuyla görüşüp bunları dahil edeceğiz. Yatırımcılarımız, şu anda kendinden motorlu olmayan ekim, dikim, hasat, gübreleme ve toprağı işleme makineleri ile makine garajı kurabilecekler. Çiftçilerimiz de bu garajlardan makineleri kiralama yöntemiyle faydalanabilecek." 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.